SPORT

Maroku fitore historike ndaj Belgjikës

Maroku fitore historike ndaj Belgjikës

Maroku ka mundur Belgjikën me rezultatin 2-0 në Botërorin në Katar.

Një rezultat i jashtëzakonshëm për Marokun, pasi fiton ndeshjen e tretë në një Kupë Bote – gjë që e dërgon atë në krye të Grupit F.

Kombi i Afrikës së Veriut kishte fituar më parë vetëm kundër Portugalisë në 1986 dhe Skocisë në 1998, por kjo fitore kundër vendit të renditur nr. 2 në botë është padyshim më e mira e grupit.