SPORT

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Belgjikës

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Belgjikës

Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Belgjikës. Kampionit në fuqi të botës iu deshën vetëm 12 nga 44 xhiro, për të marrë drejtimin.

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Belgjikës

Ai e përfundoi duke fituar me 18 sekonda e duke e rritur epërsinë e tij në kampionat me 93 pikë.

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Belgjikës

Ndërkohë, Lewis Hamilton u rrëzua në xhiron e parë, kur u ngatërrua me Fernando Alonso të Alpine, i cili e quajti ish-shokun e tij të skuadrës në McLaren ‘idiot’.

Verstappen u ngjit shpejt nga vendi i 14-të në të tetin që në xhiron e parë, përpara se një makinë sigurie të dilte pas përplasjes së Valtteri Bottas të Alfa Romeos dhe Nicholas Latifi të Williams.

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Belgjikës

Ai ishte i gjashti në xhiron e gjashtë, i katërti në xhiron e 7-të. Më pas ai kaloi Mercedesin e George Russell. Ai ishte i dyti pasi Sainz doli në barazim dhe më pas Sergio Perez i hapi rrugën shokut të tij më të shpejtë të skuadrës për epërsinë në xhiron e 12-të.

George Russell ishte i katërti.

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Belgjikës

Charles Leclerc përfundoi i pesti, por zbriti në vend të gjashtë.

Verstappen ka nevojë për një epërsi prej 138 pikësh në fund të garës në Singapor më 2 tetor, kur do të mbeten pesë raunde.

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Belgjikës