SPORT

Menaxherja e luaneshave të Anglisë ia dedikon fitoren motrës së saj në qiell

Menaxherja e luaneshave të Anglisë ia dedikon fitoren motrës

Sarina Wiegman menaxherja e luaneshave, ia ka kushtuar fitoren e Anglisë në finalen e Euro 2022-shit motrës së saj, e cila vdiq tre javë para fillimit të turneut.

Teksa skenat ngazëllyese shpërthyen rreth saj kur bilbili i fundit ra në stadiumin Wembley dje në mbrëmje, ajo me qetësi doli në fushë dhe u pa duke puthur një byzylyk në kyçin e saj të djathtë.

Duke folur në konferencën e saj për shtyp pas ndeshjes, e cila u ndërpre nga lojtarët në ekstazë të Anglisë duke kënduar korin e Tre Luanëve, Wiegman i bëri homazhe motrës së saj.

Ajo tha: “Unë po e puth këtë shirit të vogël. Ishte i motrës sime dhe ajo vdiq gjatë përgatitjes së turneut. Unë mendoj se ajo ishte këtu me mua. Ajo do të kishte qenë këtu, do të ishte vërtet krenare për mua dhe unë jam gjithashtu krenare për të”.