SPORT

Merr fund ëndrra e Kombëtares në Londër, thyhet nga britanikët me rezultatin 5-0

Merr fund ëndrra e Kombëtares në Londër, thyhet nga

Ëndrra e Kombëtares shqiptare për të marrë pjesë në Botërorin “Katar 2022” është përmbyllur dhimbshëm këtë të premte mbrëma në ndeshjen me Kombëtaren angleze për kualifikimet FIFA 2022.

Anglia kaloi nw avantazh duke mundur Shqipërinë 5-0 në Wembley. Brenda 10 minutave nga fillimi, skuadra e Gareth Southgate kishte thyer ngërçin teksa Harry Maguire drejtoi topin me lehtësi në rrjetë gjatë një goditjeje dënimi.

Vetëm 10 minuta më vonë, Harry Kane dyfishoi epërsinë e Tre Luanëve duke shënuar me kokë, falë një asistimi të dëmtuar nga Jordan Henderson, i cili shpejt shënoi 3-0 me një përfundim të rregullt nga afërsia.

Anglia nuk mundi ta gjente rrjetën përsëri pasi aksioni rifilloi në Wembley, por Southgate shfrytëzoi mundësinë për të marrë Jack Grealish, Tammy Abraham, Trent Alexander-Arnold dhe Jude Bellingham në fushë nga pankina, si dhe debutuesin e ri të Arsenalit, Emile Smith Rowe.

Fitorja e mbajti skuadrën e Southgate në krye të Grupit I të grupeve kualifikuese evropiane, 23 pikët e tyre një më pak se sa kërkohet për t'i siguruar Anglisë një vend në kampionatin botëror të dimrit të ardhshëm në Katar.

Tiranapost.al