SPORT

Parashkimet pak para nisjes së kampionatit botëror, Brazili shihet si favorit kryesor

Parashkimet pak para nisjes së kampionatit botëror, Brazili shihet si

Brazili nuk e ka fituar Kupën e Botës që nga viti 2002, por ka shumë mundësi që Katari 2022 të jetë viti i tyre.

Duke përdorur modelin e parashikimit të Kupës së Botës të inteligjencës artificiale të Stats Perform, amerikano-jugorët janë shfaqur si favoritët për të ngritur trofeun për herë të gjashtë.

Për një tablo më të plotë se kush do të fitojë Kupën e Botës 2022, modeli i parashikimit vlerëson probabilitetin e rezultatit të çdo ndeshjeje - fitore, barazim ose humbje - duke përdorur shanset e tregut të basteve dhe renditjen e ekipeve të Stats Perform.

Shanset dhe renditjet bazohen në paraqitjet historike dhe të fundit të ekipit. Më pas, modeli merr në konsideratë forcën e kundërshtarit dhe vështirësinë e rrugës së tyre drejt finales, duke përdorur probabilitetet e rezultatit të ndeshjes, duke marrë parasysh përbërjen e grupeve dhe parakalimet në fazat e eliminimit.

Brazili del me probabilitetin më të lartë për të fituar. Pesë herë fituesit e kampionatit, të cilët janë favorit të përgjithshëm për të fituar, kanë një shans 16% për të ngritur trofeun sipas modelit dhe si favorit të përgjithshëm për turneun, janë gjithashtu skuadra me probabilitetin më të lartë për të arritur në finale (25%).

Parashkimet pak para nisjes së kampionatit botëror, Brazili shihet si

Pas Brazilit është Argjentina që ka probabilitetin e dytë më të lartë për të fituar Kupën e Botës të këtij viti. Skuadra e Lionel Scalonit, e cila është favorit në Grupin C, ka një shans 13% për të fituar trofeun këtë vit.

Në pesë pretendentët më të mirë në Kupën e Botës 2022 janë Franca (12%), Spanja (9%) dhe Anglia (9%).

Pavarësisht se është favoritja e tretë në përgjithësi për të fituar turneun, është Franca ajo që në fakt ka probabilitetin më të lartë për t'u kualifikuar në fazën eliminatore të turneut (91%), para favoritit të përgjithshëm Brazili (89%).

Kroacia, e cila u mund nga finalistët në vitin 2018, duket se nuk ka gjasa ta përsërisë atë performancë. Skuadra e Zlatko Dalic ka vetëm 4% shanse për t'u rikthyer në finale këtë vit, me 11 ekipe të tjera në turne që kanë një probabilitet më të lartë për ta bërë këtë.