SPORT

Shqipëria merr dy medaljet e para në Lojërat Mesdhetare, Veliaj uron sportistët që ngritën lart flamurin tonë

Shqipëria merr dy medaljet e para në Lojërat Mesdhetare, Veliaj

Lojërat Mesdhetare “Oran 2022” që po mbahen në Algjeri kanë dhuruar sot dy medalje për Shqipërinë.

Mundësi Zelimkhan Abakarov rrëmbeu medaljen e arit duke u shpallur kampion në peshat 65 kg në stilin e lirë. Abakarov triumfoi kundër egjiptianit Yehia Hafez me rezultatin 11-0. Ndërsa Islam Dudaev mori medalje bronzi.

Si Zelimkhan Abakarov ashtu dhe Islam Dudaev janë sportistë nga Çeçenia, afruar nga Federata Shqiptare e Mundjes dhe pajisur me pasaportë shqiptare disa muaj më parë.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka uruar dy sportistët:

“Krenar për 2 mundësit e ekipit 🇦🇱, në Lojërat Mesdhetare, Zelimkhan ABAKAROV - Medalje Ari dhe Islam DUDAEV - Medalje Bronzi.

Shqipëria merr dy medaljet e para në Lojërat Mesdhetare, Veliaj

Të dy u betuan për ngjyrat kuq e zi para pak ditësh dhe sot ngritën lart flamurin tonë,” shprehet Veliaj.

Shqipëria merr dy medaljet e para në Lojërat Mesdhetare, Veliaj