SPORT

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

Së shpejti perdja do të ulet për një nga karrierat më të mëdha që bota e sportit ka parë ndonjëherë dhe Flushing Meadows, shtëpia e US Open, do të sigurojë një skenë të përshtatshme për aktin e fundit të Serena Williams.

Williams njoftoi në fillim të këtij muaji se do të evoluonte larg tenisit pas US Open të këtij viti, duke thënë se asnjëherë nuk i ka pëlqyer fjala pension.

Tani në moshën 41-vjeçare, karriera e Williams do të bëjë rrethin e plotë, pasi ndeshja e saj e fundit do të luhet në vendin e suksesit të parë nga 23 fitoret e saj të Grand Slam-it teke, US Open 1999. Në atë kohë vetëm një adoleshente, Williams u shfaq për të mahnitur numrin 1 të botës Martina Hingis në finale dhe vendosi gurin e parë në rrugën e saj drejt dy dekadash dominimi.

“Nëse do të mund të zgjidhja vetëm një gjë që ajo posedon jashtëzakonisht shumë në krahasim me lojtarët dhe kampionët e tjerë, është një vendosmëri e fortë për të kaluar nëpër faza të vështira dhe për të fituar pa marrë parasysh se çfarë, vit pas viti,” thotë Marin Cilic, kampioni i US Open për meshkuj 2014 për CNN Sport.

“Unë shpresoj se ajo do të ketë një US Open fantastik dhe të japë lamtumirën më të mirë me fitoren”, shtoi ai.

Që nga kthimi në qershor, pas një viti pauze, Williams ka arritur të fitojë vetëm një ndeshje të vetme dhe nuk ka qenë në gjendje t’i afrohet formës që e ndihmoi atë të fitonte titullin e saj të fundit Grand Slam në 2017.

Edhe nëse ajo nuk arrin një finale të ëndrrave duke ngritur titullin në Flushing Meadows, 23 titujt e Williams-it në Grand Slam do të mbeten rekordi i një lojtari të kësaj epoke, me vetëm një më pak se rekordi i të gjitha kohërave të Margaret Court.

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

Madhështia e Williams nuk kufizohet vetëm në fushën teke, pasi ajo ka fituar çdo titull të Grand Slam-it, në dyshe dy herë dhe dy nga katër titujt e Grand Slam-it në dyshe të përziera. Ajo gjithashtu ka arritur më shumë se 94 milionë dollarë fitime në karrierë në gjykatë.

Pak teniste e kanë tejkaluar sportin si Williams dhe prania e saj padyshim që do të mungojë në turne.

Një nga shumë talentet e rinj që ka të ngjarë të mbushë atë boshllëk është mbrojtja e kampiones së US Open, Emma Raducanu. Adoleshentja mahniti botën e sportit vitin e kaluar duke u bërë kualifikuesja e parë në histori që fitoi një titull Grand Slam në atë që ishte vetëm paraqitja e saj e dytë në shortin kryesor të një slam.

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

Raducanu dhe Williams u kryqëzuan për herë të parë dy javë më parë në Cincinnati Masters, me Raducanu që doli në krye në grupe të drejtpërdrejta.

Megjithatë, kjo ishte një nga vetëm 12 fitoret që Raducanu ka arritur në një sezon që është goditur nga lëndimet dhe forma e dobët. Dy mijë nga 2,756 pikët e renditjes që aktualisht ka Raducanu, në të 11-tën në botë - dhe deri në vendin e 10-të në qershor - erdhën nga fitorja e saj në US Open.

Vrapimi i Raducanut në Cincinnati përfundoi në duart e numrit 8 të botës Jessica Pegula, por ishte një garë e luftuar ngushtë për të përfunduar një javë që ka të ngjarë t'i japë Raducanut rritje të besimit për në US Open.

Ndër yjet që shpresojnë të rrëmbejnë kurorën e Raducanut në Nju Jork do të jetë numri 1 i botës nga Polonia, Iga Swiatek, e cila ka fituar gjashtë tituj të jashtëzakonshëm në 2022.

Dy herë fituesi i French Open hyn në turne si favoriti i basteshkruesve, por ka arritur vetëm në raundin e katërt në Flushing Meadows dhe ka luftuar për formën në fushën e vështirë përpara US Open.

Sidoqoftë, Swiatek arriti në gjysmëfinalet e Australian Open në fillim të vitit dhe fitoi tre gara të njëpasnjëshme të fushës së vështirë WTA 1000 në fillim të sezonit, kështu që ajo padyshim ka aftësinë të shkojë deri në Nju Jork.

Rafael Nadal synon numrin 23

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

Në shortin e meshkujve, të gjithë sytë do të jenë te Rafael Nadal, ndërsa ai kërkon të shtojë rekordin e tij për meshkujt 22 tituj Grand Slam.

Megjithatë, 36-vjeçari ka luajtur vetëm një ndeshje, një humbje në raundin e parë ndaj Borna ?ori? në Cincinnati Masters javën e kaluar, që kur u tërhoq nga gjysmëfinalet e Wimbledon me një dëmtim barku dhe mbetet e paqartë se sa i aftë është Nadal përpara ndeshjes US Open.

“Gjëja kryesore për mua është të qëndroj i shëndetshëm”, u tha Nadal gazetarëve pas humbjes. “Ka qenë një dëmtim i vështirë për t'u menaxhuar, të jem i sinqertë. Një muaj e gjysmë nuk ka qenë i lehtë, duke pasur një çarje në bark, kështu që kjo më ndikon paksa për të mos qenë i sigurt nëse do jem në gjendje të jap më të mirën në çdo shërbim.”

Por Nju Jorku ka qenë një vend i lumtur gjuetie për Nadalin gjatë viteve me spanjollin që fitoi titullin në katër raste, më së fundi në vitin 2019, kur ai u përball me një epikë me pesë sete kundër Daniil Medvedev.

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

Medvedev i Rusisë, që garon nën një flamur neutral që nga pushtimi i Ukrainës nga vendi i tij, është favoriti për të ngritur trofeun dhe për të ruajtur kurorën që fitoi në vitin 2021 për të shënuar fitoren e tij të parë në Grand Slam.

Titulli i vetëm i 26-vjeçarit në vitin 2022 erdhi në fushën e vështirë në Meksikë në fillim të këtij muaji, por Medvedev arriti në finalen e Australian Open në fillim të vitit, duke humbur me dhimbje pasi mbajti një epërsi në dy sete ndaj Nadalit.

Alexander Zverev, i cili do të kishte qenë ndër favoritët për të fituar, konfirmoi në fillim të kësaj jave se po tërhiqej nga US Open pasi nuk arriti të shërohej nga lëndimi në kohë.

Numri 2 i botës iu nënshtrua një operacioni në qershor për këputjen e ligamenteve në kyçin e këmbës, të cilën e pësoi pas uljes së vështirë në gjysmëfinalen e French Open kundër Nadal.

Mungesa e Zverevit nga shorti i shtyn të gjithë ata lojtarë të renditur poshtë tij në një vend në finale, që do të thotë se Nadal dhe Medvedev tani mund të përballen me njëri-tjetrin vetëm në finale.

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

Novak Djokovic konfirmoi të enjten se ai nuk do të garonte në Flushing Meadows në vitin 2022. Rregullat e vaksinimit të Shteteve të Bashkuara për shtetasit jo-amerikanë nënkuptonin se serbit nuk do t'i jepej viza për të hyrë në vend, kështu që Nole do të presë të paktën një vit përpara se të kthehet në Big Apple.

Numri 6 i botës triumfoi në Wimbledon në fillim të këtij viti për të fituar titullin e tij të 21-të të Grand Slam-it dhe për t'u transferuar në një prej rivalëve prej kohësh tw Nadal, por nuk ka qenë në gjendje të luajë në asnjë nga evenimentet e ngrohjes në US Open të Tour-it në Shtetet e Bashkuara ose Kanada.

US Open, lamtumira e fundit e Serena Williams

US Open do të jetë i dyti Grand Slam këtë vit që Djokoviç do të humbasë për shkak të statusit të tij të pavaksinuar, pasi atij iu hoq viza dy herë përpara Australian Open në janar.

“Fatkeqësisht, nuk do të mund të udhëtoj në NY këtë herë për US Open”, ka shkruar Djokoviç në rrjetet sociale. “Uroj fat për shokët e mi! Shihemi së shpejti bota e tenisit!”

Me një fushë të gjerë të hapur, shorti i meshkujve do të jetë magjepsës për t'u parë.

A do të jetë Nadal që do të barazojë Serenën në 23 tituj të Grand Slam-it në single, apo do të ngrihet një tjetër për të mbretëruar në Nju Jork?

*“CNN” - Përktheu dhe përshtati në shqip Tiranapost