SPORT

Vendet që kanë siguruar deri më tani kualifikimin në Euro 2024

Vendet që kanë siguruar deri më tani kualifikimin në Euro

Kampionati Evropian do të zhvillojë edicionin e 17-të dhe Gjermania është zgjedhur si vendi pritës, me disa nga ekipet më të mira në botë që shpresojnë të jenë në turne.

Gjithsej 24 ekipe do të marrin pjesë dhe cikli i kualifikimeve filloi në mars 2023, duke përfunduar në nëntor 2023. Janë 20 vende, me dy skuadra që përparojnë nga secili grup kualifikues.

Belgjika - Grupi F
Belgjika ishte një nga skuadrat e para që rezervoi vendin e saj në Euro 2024, pasi kaloi Grupin F.


Franca - Grupi B
Dy herë kampionët e Evropës, Franca, kaloi Grupin B për të siguruar kualifikimin në Euro 2024, duke mposhtur me lehtësi Holandën, Greqinë dhe Republikën e Irlandës.

Portugalia - Grupi J
Rruga e Portugalisë për në Euro 2024 u konfirmua në tetor pasi ata shkatërruan çdo skuadër në Grupin J, duke lënë Sllovakinë, Bosnje-Hercegovinën dhe të tjerët shumë prapa.

Spanja - Grupi A
Pas një fillimi të lëkundur, Spanja u rikthye në formë dhe kaloi përmes Grupit A, duke mposhtur Skocinë dhe Norvegjinë.


Skocia - Grupi A
Skocia do të marrë pjesë në Euro 2024 falë një paraqitje mbresëlënëse kualifikuese, e cila i mposhti Spanjën, Norvegjinë, Gjeorgjinë dhe Qipron.

Turqia - Grupi D
Turqia u kualifikua në Euro 2024 në Grupin D, ku ishin edhe Uellsi e Kroacia. Pavarësisht një humbjeje në shtëpi me Kroacinë në fillim të grupit, Turqia u rikuperua mirë.

Austria - Grupi F

Austria u kualifikua në Euro 2024 pasi kaloi rrugën e saj në një grup të vështirë F.

Anglia - Grupi C
Anglia u kualifikua në Kampionatin Evropian për herë të nëntë në dhjetë edicionet e fundit të turneut pas një fitoreje 3-1 kundër Italisë në Wembley në ndeshjen e 8-të.