SPORT

Video/Lotët e Serena Williams për familjen në ndeshjen e fundit të tenisit

Video/Lotët e Serena Williams për familjen në ndeshjen e fundit

Serena Williams i dha lamtumirën US Open dhe karrierës së saj të shkëlqyer mes skenave emocionale pasi humbi me Ajla Tomljanovic në një natë emocionuese në Nju Jork.

Ajo do t'i japë fund një karriere profesionale 27-vjeçare që solli 23 fitore të mëdha dhe e sheh amerikanen gjerësisht të etiketuar si më e mira e të gjitha kohërave.

Williams pas kësaj humbjeje ka prekur me lotët që i rridhnin në fytyrë.

Video/Lotët e Serena Williams për familjen në ndeshjen e fundit

Pothuajse të gjithë u ngritën në këmbë kur ajo u largua nga fusha në stadiumin Arthur Ashe, skena e triumfit të saj të parë të madh në 1999 dhe e pesë fitoreve të tjera më të mira në karrierën e saj historike për atë që ndodh të jetë edhe hera e fundit.

Teksa ajo përshëndeti me dorë dhe bëri një rrotullim, në fushë u dëgjua Tina Turner me “Simply The Best”.

Williams u pushtua nga emocionet kur u intervistua, duke falënderuar familjen, por dhe të gjithë fansat e saj në mbarë botën për mbështetjen e tyre gjatë viteve.

“Falënderoj të gjithë ata që janë këtu, që kanë qenë në anën time kaq shumë vite, dekada. O Zot, fjalë për fjalë dekada. Por gjithçka filloi me prindërit e mi. Dhe ata meritojnë gjithçka. Kështu që unë jam shumë mirënjohëse për ta. Unë nuk do të isha Serena nëse nuk do të ishte Venusi, [motra] kështu që faleminderit, Venus. Ajo është e vetmja arsye që Serena Williams ka ekzistuar ndonjëherë,” tha Williams.