Stil jete

10 këshilla për ta mbajtur marrëdhënien tuaj në çift të lumtur dhe të shëndetshme

10 këshilla për ta mbajtur marrëdhënien tuaj në

Të qenit në një lidhje nuk është e lehtë, por çiftet e shëndetshme dinë t’i përballojnë ulje –ngritjet. Mësoni nga ekspertët, me këto dhjetë mënyra për ta mbajtur marrëdhënien tuaj të lumtur dhe të shëndetshme. Dhe po, ju duhet të bëni seks çdo ditë!

1. Komunikoni hapur

Studimet tregojnë se stili i komunikimit është më i rëndësishëm sesa nivelet e angazhimit, tiparet e personalitetit ose stresi në parashikimin se cilët çifte do të qëndrojnë të lumtur. Çiftet e shëndetshme nuk i shmangin konfliktet, por ata dinë të mbajnë linjat e komunikimit të hapura.

2. Mos harroni detajet e vogla

Sjellja është e rëndësishme, edhe me personin me të cilin keni qenë për 20 vjet. Tregoni të njëjtin respekt për bashkëshortin tuaj si për një mysafir. Thuaji të lutem dhe faleminderit, bëj një bisedë të sjellshme dhe pse të mos i ofrosh një pije partnerit tënd? Disa sjellje dhe hijeshi do të ndihmojnë shumë në ruajtjen e një kulture të respektit reciprok.

3. Stërvituni së bashku

Studimet tregojnë se çiftet që bëjnë aktivitete fizike së bashku nuk janë vetëm më të shëndetshëm, por edhe më të kënaqur me martesën e tyre. Psychology Today citon disa studime që raportojnë se simptomat e zgjimit fiziologjik (lloji i lartë që merrni nga stërvitja) imitojnë efektet e zgjimit seksual dhe romantik. Nëse punoni së bashku, do të ndiheni edhe të tërhequr seksualisht dhe të dashuruar!

4. Shkoni me pushime

Shumë çifte të lumtura dhe të shëndetshme bëjnë pushimet e tyre të shkurtra ose bëjnë udhëtime të rregullta larg me një grup shoqëror. Të qenit vetëm, të takoni miq të rinj ose të shijoni aventura pa partnerin tuaj mund të jetë shumë fuqizuese. Në fund të fundit, ju do të ktheheni tek partneri juaj energjik, entuziast dhe më i dashuruar se kurrë.

5. Qeshni

E qeshura relakson të gjithë trupin, forcon sistemin imunitar dhe çliron endorfinat. Eksperti i të qeshurës, Lesley Lyle, autor i librit “Laugh Your Way To Happiness”, thotë se buzëqeshja dhe të qeshurit do t’ju ??bëjnë të ndiheni më mirë edhe nëse është e detyruar! Pra, edhe nëse ju dhe i dashuri juaj po kaloni një ditë të vështirë, provoni të buzëqeshni dhe të qeshni pa asnjë arsye. Akti fizik i të qeshurit do t’ju ??bëjë më të lumtur dhe më të shëndetshëm.

6. Hani së bashku

Familjet që hanë së bashku, qëndrojnë së bashku. Tavolina e darkës është një vend për çiftet dhe anëtarët e familjes së tyre që të lidhen dhe të marrin ushqim si fizik ashtu edhe shpirtëror. Ushqimi i shëndetshëm së bashku në një tryezë jo vetëm që do të inkurajojë ushqimin e mirë të familjes, por siguron një hapësirë ??të rregullt, të shenjtë për biseda dhe të qeshura.

7. Bëni seks çdo ditë

Të bësh seks çdo ditë heq ankthin që ndiejnë disa çifte kur vjen koha për të "performuar". Në librin e tij, “How One Couple Turned Off the TV and Turned On Their Sex Lives for 101 Days (No Excuses!)”, Autori Douglas Broën pohon se të bërit seks çdo ditë jo vetëm që e zvogëloi këtë tension, por e afroi atë dhe gruan e tij më afër, pas 14 vitesh martesë. Plus, vetë seksi mund të ulë presionin e gjakut, të përmirësojë gjumin, të zvogëlojë stresin dhe madje të parandalojë kancerin e prostatës! Çiftet që bëjnë seks çdo ditë, pohojnë se kjo jo vetëm që forcon lidhjen e tyre, por përmirëson shëndetin.

8. Ndërroni rolet herë pas here

Mërzia dhe rutina mund ta bëjnë një marrëdhënie të jetë jo e shëndetëshme. Nëse bashkëshorti drejton makinën gjithmonë, pse të mos ta drejtojë javën tjetër? Apo nëse ajo gatuan gjithmonë, pse ai mos të gatuajë? Ndërrimi i roleve jo vetëm që do t'i përziejë gjërat pak- mund t'ju bëjë të vlerësoni gjërat nga perspektiva e partnerit tuaj. Shkon pa thënë se ndërrimi i roleve në dhomën e gjumit mund ta bëjë një marrëdhënie dinamike. Nëse partneri juaj zakonisht fillon seksin, ndoshta është radha juaj!

9. Asnjëherë mos shkoni në shtrat të zemëruar

Ekziston një thënie e vjetër, "kurrë mos shkoni në shtrat i zemëruar". Por a është mesnata koha për të diskutuar një problem? Nëse keni një mosmarrëveshje në mbrëmje, mos i diskutoni gjërat nëse jeni të dy të lodhur. Caktoni një kohë për të folur ditën tjetër, për të thënë natën e mirë dhe për të fjetur në të. Gjërat do të jenë shumë më të qarta në mëngjes.

10. Jini tolerantë ndaj ndryshimeve fizike

Ndërsa partneri juaj dhe ju plakeni së bashku, pamja juaj fizike do të ndryshojë me moshën, por mos u nxitoni të tregoni të metat e njëri -tjetrit. Nëse doni që lidhja juaj e lumtur të zgjasë, nuk duhet të përmendni kurrë strijat, barkun e madh apo flokët e rëna! Pavarësisht se sa të vjetër dhe të rrudhosur jeni të dy, përgjigja për "Si dukem?" është gjithmonë: "Ti dukesh bukur (dhe unë të dua)".

Tiranapost.al