Stil jete

4 ushqime që duhet të hani nëse po përpiqeni të humbni peshë

4 ushqime që duhet të hani nëse po përpiqeni të humbni

Çdo lëndë ushqyese duhet të konsumohet në masa të caktuara si pjesë e një diete të ekuilibruar mirë. Një dietë me pak karbohidrate dhe me shumë proteina mund të ndihmojë në rënien e peshës dhe uljen e sheqerit në gjak.

Këto 4 ushqime me pak karbohidrate dhe me shumë proteina mund t'ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur, të kontrolloni oreksin tuaj dhe të humbisini peshë:

1. Kos grek

Për shkak se përmban lëndë ushqyese si kalcium, proteina, probiotikë dhe përbërës të tjerë që janë të shkëlqyeshëm për trupin tuaj, veçanërisht për shëndetin e zorrëve, kosi në përgjithësi është një ushqim ideal për humbje peshe ëe ju bën të ndiheni të ngopur.

2. Farat e lulediellit

Farat e lulediellit janë një zgjedhje e mirë për humbje peshe pasi ato janë një burim i mirë i proteinave, fibrave dhe mineraleve të rëndësishme duke përfshirë vitaminën E, folatin dhe bakrin.

3. Salmoni

Acidet yndyrore omega-3, yndyrnat e mira dhe proteinat janë të gjitha të bollshme në salmon. Duke ulur urinë tuaj dhe shpejtuar metabolizmin tuaj, konsumi i salmonit mund t'ju ndihmojë të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme. Është një makronutrient thelbësor që është i nevojshëm për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e indit të dobët të muskujve.

4. qiqra të pjekura

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe fibrave te qiqrat kontribuon në humbjen e peshës.