Stil jete

5 filmat më të mirë për t`u parë në shkurt

5 filmat më të mirë për t`u parë në shkurt

Je lodhur nga televizori dhe programet? Kalo tek filmat e rinj. Çfarë mund të shikosh në shkurt, që ia vlen?

Më poshtë ke 5 sugjerime

The promise Land

5 filmat më të mirë për t`u parë në shkurt

Mads Mikkelsen gjithmonë brilant luan rolin e një kapiteni ushtarak në pension, i cili ëndërron të shihet si një fisnik. Plani i tij është të kultivojë një sipërfaqe me shkurre që supozohet se nuk mund të punohet për nder të mbretit Frederik V. Filmi krijon një histori të mbijetesës së njeriut kundër shkretëtirës me ngjyrime të pagabueshme politike, ku gjithashtu romanca lulëzon.

How to have sex

5 filmat më të mirë për t`u parë në shkurt

Tre nxënëse britanike shkojnë në pushime së bashku pa asnjë mbikëqyrje prindërore dhe presin me padurim një javë aventurash në një resort grek për festa. Por gjërat bëhen shqetësuese kur një vajzë (Mia McKenna-Bruce) ndjen se po shtyhet drejt humbjes së virgjërisë. Një nga filmat më të mirë të vitit, How To Have Sex është 'një vështrim i palëkundur, por empatik ndaj pëlqimit, shkeljes dhe zonave gri përreth të përvojës seksuale', thotë Isaac Feldberg në RogerEbert.com.

Perfect Days

5 filmat më të mirë për t`u parë në shkurt

Një studim i qetë i karakterit të një burri të moshës së mesme që pastron tualetet publike të Tokios dhe që e kalon kohën e lirë duke u kujdesur për bimët dhe duke lexuar fatin me letra. Është nominuar për filmin më të mirë ndërkombëtar në Oscars dhe ylli i tij, Koji Yakusho, fitoi çmimin për aktorin më të mirë në Festivalin e Filmit në Kanë vitin e kaluar.

The taste of things

5 filmat më të mirë për t`u parë në shkurt

Kushdo që ka oreks për 'filma me ushqime' duhet të përfshihet në këtë banket kinematografik, luksoz. Drama franceze e ngrohtë e Tran Anh Hung zhvillohet në vitin 1885 në kuzhinën idilike rurale të Dodin Bouffant (Benoit Magimel), të ashtuquajturit 'Napoleoni i arteve të kuzhinës'. Ai i kalon ditët duke përgatitur gosti për miqtë e tij, me ndihmën e paçmuar të një kuzhiniere besnike, Eugénie (Juliette Binoche). Dyshja janë dashuruar prej vitesh, por Dodinit mund t'i duhet ta çojë gastronominë e tij në lartësi të reja nëse do të bindë Eugénien të martohet me të.

Einstein and the bomb

5 filmat më të mirë për t`u parë në shkurt

Një dokumentar i Netflix-it thellohet më tej në ndjenjat e Ajnshtajnit për Projektin Manhattan. Drejtuar nga Anthony Philipson, Einstein and the bomb eksploron tmerrin e tij gjatë nazizmit në Gjermani, emigrimin e tij në Shtetet e Bashkuara në vitin 1933, letrën që ai bashkë-nënshkroi për presidentin e SHBA, duke rekomanduar që ata të fillonin kërkimet për armët bërthamore, dhe pasojat e bombardimeve atomike të Hiroshimës dhe Nagasakit. Filmi përzien pamjet arkivore me dramatizimet, në të cilat Ajnshtajni luhet nga Aidan McArdle, dhe dialogu është marrë drejtpërdrejt nga gjërat që shkencëtari ka thënë ose ka shkruar. “Kam bërë një gabim të madh në jetën time”, thotë ai në trailer. 'Sikur ta dija se gjermanët nuk do të kishin sukses në prodhimin e një bombe atomike, nuk do të kisha marrë pjesë në hapjen e kutisë së Pandorës'.