Stil jete

5 gabime në marrëdhënie që bëjnë njerëzit që kanë probleme ankthi

5 gabime në marrëdhënie që bëjnë njerëzit

Të jesh në një lidhje është një ndjenjë e bukur që të jep lumturi të pamasë. Por jo kur personi me të cilin po takoheni ka një çrregullim ankthi. Nuk po themi se nuk duhet të takoheni kurrë me një person që vuan nga ankthi, por mund të jetë një detyrë e vështirë. Nëse keni një çrregullim ankthi, e dini se mund t'jua bëjë jetën të vështirë. Jo vetëm kaq, por ndryshon edhe mënyrën se si i shihni dhe i perceptoni gjërat.

Ju filloni të ndiheni të pasigurt, të mërzitur dhe të zemëruar gjatë gjithë kohës. Mund të duket se bota po komploton kundër jush për t'ju poshtëruar. Por kjo nuk është e vërtetë. Ankthi është një çështje e shëndetit mendor që mund të rregullohet nëse kujdeset në kohë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kërkoni ndihmë. Është e rëndësishme ta trajtoni çështjen sa më shpejt që të mundeni për të shmangur që ajo të prishë marrëdhëniet tuaja profesionale dhe personale.

Këtu janë disa gabime që njerëzit me ankth bëjnë në një marrëdhënie dhe si mund ta rregullojnë atë.

1. Një person me ankth nuk është në gjendje të jetë plotësisht i pranishëm në çdo moment. Dhe kjo mund të jetë e keqe për marrëdhënien tuaj. Paaftësia juaj për t'u lidhur mund ta bëjë partnerin tuaj të ndihet i lënë pas dore, gjë që mund të çojë në debate. Por mund të rregullohet. Së pari, përpiquni të kërkoni ndihmë profesionale dhe përpiquni të jeni sa më të vëmendshëm me partnerin tuaj.

2. Kontrollimi i jetës së tyre është një mënyrë që njerëzit përballen me ankthin. Dhe pa e ditur, mund të përpiqeni të kontrolloni dhe manipuloni mirë partnerin tuaj. Kjo mund të çojë në konflikte mes ju të dyve. Për ta rregulluar këtë, duhet të kërkoni mënyra më të shëndetshme për të qetësuar veten si meditimi.

3. Ankthi mund t'ju bëjë të ndjeni se gjithçka po del jashtë kontrollit, e njëjta gjë vlen edhe për marrëdhëniet. Mund të ndiheni të pasigurt dhe të keni probleme besimi, gjë që përfundimisht shkatërron marrëdhënien tuaj.

4. Një nga efektet anësore më të këqija të ankthit është që ti e merr çdo gjë personale. Të supozosh më të keqen dhe të bësh përfundime të shpejta janë disa nga gjërat që bëjnë njerëzit me ankth. Ajo që mund të mendoni se është fyese mund të jetë thjesht një shaka miqësore. Qetësohuni dhe përpiquni të kuptoni situatën përpara se të sulmoni ose shkëputeni veten nga partneri juaj.

5. Ndërsa shumica e njerëzve mbi-mendojnë, është një nivel krejt tjetër për njerëzit që vuajnë nga ankthi. Mendoni shumë deri në një pikë ku shkatërroni gjithçka për veten tuaj. Ju mund të shqetësoheni për rezultatin përpara se ta zgjidhni problemin në pikën e duhur. Mund të jetë e vështirë, por të qenit i sinqertë me partnerin tuaj mund të ndihmojë.

Çfarë duhet të bëni:

Frymëmarrja e thellë, meditimi, joga, ngrënia e një diete të shëndetshme, stërvitja dhe marrja e ndihmës profesionale janë disa nga mënyrat se si mund të përballoni ankthin. Ankthi jo vetëm që do të thithë jetën nga ju, por edhe nga marrëdhëniet tuaja. Kërkoni ndihmë para se të përkeqësohet.

Tiranapost.al