Stil jete

6 ushqime që do t’i ndihmojnë fëmijët tuaj të qëndrojnë të mprehtë dhe të fokusuar

6 ushqime që do t’i ndihmojnë fëmijët tuaj të

Nga Dr. Uma Naidoo/ Vitet e para të jetës vendosin themelet për shëndetin e trurit. Studimet tregojnë se një dietë ushqyese që në foshnjëri është çelësi për mirëqenien afatgjatë të një fëmije dhe ushqimet që ata hanë mund të ndikojnë në njohjen, temperamentin, aftësitë motorike dhe zhvillimin e gjuhës.

Si një psikiatre ushqyese, kam zbuluar se ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3 , folate , hekur , jod , zink , kolinë dhe vitamina A , B12 dhe D mbështesin funksionin e trurit. Shmangia e ushqimeve të përpunuara me sheqer të shtuar është gjithashtu thelbësore.

Këtu janë gjashtë ushqime të trurit që do t’i ndihmojnë fëmijët tuaj të qëndrojnë të mprehtë dhe të fokusuar:

1. Smoothie

Smoothies janë një mënyrë e shijshme për të përfshirë shumë lëndë ushqyese në dietën e fëmijës suaj – madje edhe për të maskuar ushqimet që ata normalisht mund të luftojnë. Mund ta quani edhe “milkshake”.

Për smoothie-n më të mirë, shtoni zarzavate me gjethe të pasura me folate dhe fibra si spinaqi ose lakra jeshile, së bashku me farat chia ose arra për acide yndyrore omega-3 me bazë bimore, fibra dhe proteina. Më pas hidhni një avokado për yndyra të shëndetshme, e ndjekur nga boronicat e pasura me antioksidantë.

2. Patate të skuqura me perime

Ngrënia e një shumëllojshmërie perimesh është kaq e rëndësishme për marrjen e mjaftueshëm të fibrave dhe fitonutrientëve.

Furrat i shtojnë ushqimit një strukturë krokante pa skuqje të thellë. Përdoreni atë për të bërë “patate të skuqura” me kunguj të njomë, karrota ose bishtaja.

3. Humus i bërë vetë

Bishtajoret janë të shëndetshme dhe janë burime të hekurit, zinkut, proteinave dhe fibrave që ndihmojnë në zhvillimin e trurit.

Humusi i bërë në shtëpi është një mënyrë e gjithanshme për të përfshirë bishtajore në dietën e fëmijës suaj.

4. Salmoni

Prezantimi i fëmijës suaj me peshkun në një moshë të re mund të rrisë gjasat e tij për ta shijuar atë dhe për të ngrënë proteina me pak yndyrë, të pasura me vitamina për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Salmoni është mjaft i butë për fëmijët e vegjël dhe është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B12 dhe omega-3, të cilat nxisin zhvillimin e shëndetshëm të trurit dhe disponimin më të lumtur.

5. Vezë

Vezët e plota janë një burim i shkëlqyer i vitaminave A, D dhe B12 që stimulojnë trurin, së bashku me kolinën. Kolina është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët e vegjël, pasi është treguar se përmirëson zhvillimin e trurit dhe kujtesën afatgjatë.

6. Qofte

Fusni disa fibra të fuqishme me bazë bimore dhe perime ushqyese në dietën e fëmijës tuaj përmes qofteve. Filloni me një bazë fasule, thjerrëza ose gjeldeti të bluar. Më pas shtoni spinaqin e grirë ose kungull të njomë.

* Dr. Uma Naidoo është një psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe anëtare në Shkollën Mjekësore të Harvardit.