Stil jete

7 mënyra për të mos lejuar që qafa të tregojë moshën

7 mënyra për të mos lejuar që qafa të tregojë

Ashtu si fytyra, edhe qafa plaket me shpejtësi për shkak të gjenetikës dhe ekspozimit të zgjatur ndaj rrezeve ultraviolet. Ekziston edhe një term për lëkurën që lëkundet poshtë mjekrës pasi humbet elasticitetin e saj — 'qafë gjeli'. Edhe nëse përpiqemi shumë për të fshehur shenjat e plakjes, si rrudhat e fytyrës ose flokët e thinjur, përpjekjet tona mund të jenë të kota nëse e neglizhojmë qafën. Ajo mund t`ju tradhtojë, duke e treguar moshën.

Ka disa truke edhe për këtë problem.

Mënyra si flini dhe ushqimi kanë rëndësi

Pozicioni gjatë gjumit mund të kontribuojë në lëkurën tonë. Gjumi përmbys e bën qafën të paloset. Përfundimisht, kjo sjellje e përsëritur do të krijojë vija në lëkurën tuaj. Sipas ekspertëve, mënyra më e mirë për të shmangur rrudhat e qafës gjatë gjumit është të shtriheni në shpinë.

Ushqimet që janë të pasura me vitaminë A dhe beta-karoten mund t'ju ndihmojnë gjithashtu të keni lëkurë më të mirë. Frutat dhe perimet në ngjyrë portokalli si kungulli apo karotat janë të pasura me karotenoidë, të cilët veprojnë si antioksidantë që mbrojnë qelizat tuaja. Arrat dhe vaji i ullirit, mund ta mbajë gjithashtu lëkurën tuaj të hidratuar.

Vendoseni kremin kundra diellit edhe në qafë, jo vetëm në fytyrë.

Përdorni maska ??DIY për të hequr lëkurën e vdekur

Shkuarja për një masazh mund të nxisë prodhimin e kolagjenit të trupit tuaj.

Është si të vrasësh me një gur, 2 zogj — ndihesh i relaksuar ndërkohë që ke lëkurë të bukur dhe me shkëlqim. Masazhet e nxehta nxisin formimin e kolagjenit, i cili ndihmon në rinovimin e qelizave. Masazhet e fytyrës përmirësojnë gjithashtu qarkullimin e gjakut.

Jini të vetëdijshëm për pozicionin e qafës teksa shikoni telefonin tuaj.

Shikimi nga poshtë i telefonit tuaj çon në një qafë 'të rrudhur' dhe, me kalimin e kohës, lëvizja e përsëritur mund të thellojë shenjat e vijave dhe të shkaktojë rrudha të përhershme. Ekspertët rekomandojnë pozicionimin e telefonit para fytyrës gjatë përdorimit të tij dhe jo poshtë.

Konsultohuni me një specialist për trajtime të mundshme.

Nëse keni buxhetin, ka disa trajtime kirurgjikale ose jo-invazive të qafës që mund të stimulojnë kolagjenin apo të heqin shtresat e vdekura të lëkurës. Kim Kardashian, për shembull, zbuloi se sekreti i qafës së saj rinore është një trajtim me lazer që nxit rritjen e kolagjenit.

Procedura të tjera kozmetike, si peeling kimik dhe dermabrasion, mund të ndihmojnë në përmirësimin e elasticitetit dhe pamjes së qafës.

Bëni stërvitje të thjeshta të kokës për të parandaluar 'qafën e gjelit të detit'.