Stil jete

A është kafeja e mirë për humbje peshe?

A është kafeja e mirë për humbje peshe?

Kafeja është padyshim substanca psikoaktive më e njohur në botë dhe ka prova se rrit përqendrimin dhe përmirëson performancën e stërvitjes. Por çfarë përfitimesh të tjera pozitive ka?

Ndërsa disa prova kërkimore sugjerojnë që kafeina mund të zvogëlojë oreksin dhe të nxisë metabolizmin, tabloja e përgjithshme është komplekse. Shumë studime janë në shkallë të vogël, kështu që është sfiduese të nxirren përfundime përfundimtare.

A ËSHTË KAFEJA E MIRË PËR HUMBJE PESHE?

Një hulumtim tregon se kafeina ndikon ndryshe tek individët, duke e bërë të ndërlikuar përgjithësimin e efekteve të saj.

“A ju ndihmon kafeja të humbni peshë? Ndoshta jo, dhe sigurisht jo pa një deficit të kalorive. Menaxhimi i peshës është shumë më kompleks sesa të pini filxhanë kafe dhe të shikoni kilogramët e yndyrës të shkrihen”, thotë Dr. Shyamala Vishnumohan, një ekspert i ushqyerjes.

Pra, le të thellohemi në kërkimin mbi kafenë dhe të shohim se çfarë mund (ose s
’mund) të jetë në gjendje të bëjë.

MUND TË SHTYPË OREKSIN

Hulumtimet sugjerojnë se kafeina mund të zvogëlojë oreksin tuaj, duke rezultuar potencialisht në marrjen e më pak kalorive. Por ka paralajmërime.

“Ndërsa kafeja mund të zvogëlojë pak hormonin tuaj të urisë, grelinën, ne nuk jemi të sigurt se sa mund të zgjasin efektet e shtypjes së oreksit”, thotë Dr. Vishnumohan. “Për shembull, një studim zbuloi se pirja e kafesë para vaktit ul paksa marrjen e kalorive. Por efektet e shtypjes së oreksit nuk zgjatën më shumë se tre deri në katër orë.”

MUND TË RRISË METABOLIZMIN

Përfitimi tjetër i reklamuar i kafeinës është se ajo rrit metabolizmin tuaj dhe ju ndihmon të digjni më shumë kalori.

“Marrja e kafesë shpejton metabolizmin, rrit djegien e yndyrës përmes rritjes së termogjenezës [prodhimit të nxehtësisë] dhe stimulimit të neurotransmetuesve si adrenalina”, shpjegon Lon Ben-Asher, dietologe.