Stil jete

Bën dush përditë? Gabim. Ja pse duhet të lahesh një ditë po, një jo

Bën dush përditë? Gabim. Ja pse duhet të lahesh një

Ti mund të lahesh jo thjesht çdo ditë, por edhe dy apo tre herë në ditë, por po bën gabim. E ke të nevojshme të freskohesh në ditët e nxehta të verës, por ja që nuk sugjerohet. E mira është të lahesh një ditë po, një ditë jo. Kështu ke disa përfitime.

Më pak shanse për t`u sëmurur

Dushet e shpeshta mund të prishin ekuilibrin e mikroorganizmave në lëkurë, duke e lënë atë më pak të mbrojtur dhe më të prekshme ndaj infeksioneve. Sistemi ynë imunitar ka nevojë për stimulim të caktuar nga bakteret dhe papastërtitë, dhe dushi shumë shpesh mund të dobësojë sistemin imunitar dhe aftësinë e tij për të na mbrojtur nga viruset.

Lëkura juaj do t'ju falënderojë

Dushet e gjata dhe të nxehta mund të kontribuojnë në plakjen e parakohshme të lëkurës. Lëkura jonë është e mbuluar me një shtresë të jashtme të yndyrshme që bllokohet nga lagështia. Larja dhe pastrimi mund të heqë këtë shtresë mbrojtëse, duke e bërë lëkurën të irrituar, të rrudhur dhe të thatë.

Flokët mund të fillojnë të rriten më shpejt

Sado kontradiktore të tingëllojë, larja e flokëve tuaj çdo ditë mund t'i bëjë ato të duken edhe më të yndyrshëm. Kur lani flokët çdo ditë, hiqni një shtresë të jashtme të sebumit që shërben si një mburojë mbrojtëse kundër dëmtimit.

Mund të humbni peshë shtesë

Bërja e një dushi relaksues menjëherë pasi keni ngrënë një vakt të shijshëm mund të tingëllojë tërheqëse, por ky zakon në fakt mund t`ju bëjë që të shtoni peshë. Tretja e ushqimit kërkon rrjedhjen e duhur të gjakut në stomak. Kur futeni në dush, kjo bën që temperatura e trupit të bjerë, gjë që ndërlikon sistemin tuaj të tretjes.

Do të jeni më pak të prirur ndaj reaksioneve alergjike

Dushi shpesh mund të jetë një faktor kontribues tek alergjitë.

Është më mirë për shëndetin tuaj riprodhues

Ashtu si lëkura, edhe zona delikate ka nevojë për ekuilibrin e saj bakterial për të qëndruar të shëndetshëm. Uji me të cilin pastrohemi mund të përmbajë metale të rënda dhe kimikate të tjera të dëmshme, e lëre pastaj sapunët dhe aditivët artificialë.