Stil jete

Destinacionet më të mira ku mund të shkoni nëse pëlqeni të udhëtoni vetëm

Destinacionet më të mira ku mund të shkoni nëse pëlqeni

Pas dy viteve të kufizimeve të udhëtimit, ne jemi më se të gatshëm të dalim të eksplorojmë botën. Dhe ka një numër në rritje të udhëtarëve që rezervojnë udhëtime vetëm.

Disa destinacionet më të mira për turistët e vetmuar:

7. Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Me një temperaturë mesatare prej 28 gradë Celsius, Dubai ka diell gjatë gjithë vitit dhe është destinacioni më i ngrohtë në listë. Është një vend për t'u marrë parasysh nëse po kërkoni të largoheni nga dimrat e ftohtë dhe të lagësht të Evropës.

Ka gjithashtu një sërë gjërash për të bërë në këtë qytet plot gjallëri me 2,579 aktivitete të ndryshme për të marrë kohën tuaj ndërsa udhëtoni vetëm. Nga plazhet e mrekullueshme dhe rrokaqiejt futuristikë te qendrat tregtare dhe akuariumet gjigantë, Dubai ka mjaft atraksione për t'ju mbajtur të zënë nëse qëndroni për disa ditë ose disa javë.

6. Athinë, Greqi

Athina është një zgjedhje e mirë nëse jeni duke kërkuar për një destinacion pak më afër shtëpisë. Me mijëra atraksione turistike nga Akropoli i famshëm deri në lagjen antike të Plakës, Athina gjithashtu ka më shumë se 1800 aktivitete të ndryshme për të zgjedhur kur kërkoni gjëra për të mbushur kohën tuaj gjatë vizitës në qytet.

5. Jaipur, Indi

Jaipur ka transportin publik më të lirë në listë që kushton vetëm 24 cent. E përkryer nëse jeni duke udhëtuar me çanta shpine dhe me një buxhet të ulët.

Është gjithashtu mjaft ngrohtë në këtë qytet indian. Temperaturat mesatare prej 25 gradë do të thotë që ju mund të eksploroni arkitekturën mbresëlënëse të qytetit pa u ftohur.

4. Stamboll, Turqi

Ka mijëra vende për të zgjedhur kur kërkoni të vizitoni Stambollin. Distrikti i Sultanahmetit është një vend i mrekullueshëm.

Kjo qendër masive e qytetit në udhëkryqin e Evropës dhe Azisë është gjithashtu e lirë për të udhëtuar. Kostot e transportit mund të jenë deri në 25 cent, kështu që ju mund të planifikoni lehtësisht një rrugë rreth afro 2000 atraksioneve.

Plot me përvoja kulturore dhe historike, ndoshta një nga vendet më ikonike për t'u vizituar në Stamboll është Hagia Sophia.

3. Bangkok, Tajlandë

Kryeqyteti i Tajlandës zë vendin e tretë në renditje. I njohur për jetën e tij në rrugë dhe monumentet kulturore, ndoshta nuk është për t'u habitur që Bangkok është një destinacion kryesor për udhëtarët e vetëm.

Zona Banglamphu e qytetit synon veçanërisht ata që udhëtojnë me ccanta shpine me një buxhet të kufizuar, por nëse jeni duke kërkuar për një përvojë më luksoze, atëherë shkoni në Silom.

Transporti mund të kushtojë deri në 1 euro me zonën e biznesit të shërbyer nga rrjeti i metrosë dhe trenave qiellore, një sistem transporti i shpejtë që ngrihet mbi rrugë. Pjesë të tjera të Bangkok-ut mbulohen nga një rrjet i zgjeruar autobusësh dhe tuk-tukët e famshëm janë të disponueshëm pothuajse kudo.

2. Nju Delhi, Indi

Transporti në Nju Delhi kushton vetëm 50 cent duke e bërë atë vendin e përsosur për të eksploruar vetëm.

Në qytet ka 5,830 aktivitete për turistët. Pikat kryesore përfshijnë Kalanë e Kuqe me dy kilometra katrorë, ose Lal Qila, e ndërtuar në vitin 1648. Është një perlë mahnitëse arkitekturore me mure ranor të kuq në formë gjysmëhëne, të rrethuar nga një hendek.

Temperatura mesatare në qytet është 27 gradë Celsius.

1. Romë, Itali

Roma doli si vendi më i mirë për t'u vizituar vizitorët e vetmuar. Me numrin më të madh të vendeve për të qëndruar dhe shumicën e aktiviteteve për të zgjedhur, nuk ka gjasa që të mërziteni në kryeqytetin e Italisë.

Për më tepër, akomodimi në këtë qytet kishte disa nga vlerësimet më të larta të çdo destinacioni në indeks. Me një bujtinë mesatare që kushton rreth 20 € në natë, ai gjithashtu ka një çmim të arsyeshëm.

Roma është një qytet i madh plot histori, kulturë dhe ushqim, kështu që ka shumë për të zbuluar. Për të mbajtur të ulëta kostot e udhëtimit, shikoni blerjen e një lejeje për transportin publik.

Tiranapost.al