Stil jete

Disa mënyra për të përmirësuar jetën tuaj seksuale

Disa mënyra për të përmirësuar jetën tuaj seksuale

Studimet sugjerojnë se 75% e grave mendojnë se dëshira e tyre seksuale po zvogëlohet.

Ndërsa 40% e meshkujve përjetojnë nivele të ulëta të testosteronit.

Por, ka shumë mënyra për të rritur dëshirën dhe performancën seksuale.

Bëni ushtrime fizike

Ruajtja e një peshe të shëndetshme nëpërmjet dietës dhe stërvitjes është një nga mënyrat më efektive për të përmirësuar performancën seksuale. Ushtrimi është një mjet tepër i fuqishëm në menaxhimin e mosfunksionimit erektil të meshkujve.

Hani fruta dhe perime

Një studim i ri sugjeron se një dietë e pasur me fruta, perime, drithëra dhe arra, dhe që kufizon mishin dhe qumështin, mund të jetë veçanërisht efektive në luftimin e mosfunksionimit erektil.

Konsumoni sardele

Një studim i fundit i 136 burrave zbuloi se mungesa e vitaminës B12 u identifikua në 26.7 për qind të pacientëve me çrregullim të dëshirës seksuale. Sardelet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës, ose mund të merren në formë suplementi.

Përdorni fill dentar

Shumë studime kanë konfirmuar një lidhje të fortë midis sëmundjes së mishrave të dhëmbëve dhe mosfunksionimit erektil, duke përfshirë një në Journal of Peridontology që zbuloi se burrat me sëmundje të rëndë të mishrave të dhëmbëve kanë më shumë se dy herë më shumë gjasa të vuajnë nga mosfunksionimi erektil sesa ata me dhëmbë dhe mishra të shëndetshëm.

Rregulloni gërhitjen tuaj

Hulumtimet sugjerojnë se rreth gjysma e meshkujve me apnea të gjumit vuajnë gjithashtu nga mosfunksionimi erektil, i cili ka të ngjarë të jetë për shkak se ata kanë nivele më të ulëta të testosteronit.

Për Gratë

Ndërsa gratë i afrohen menopauzës dhe më pas, nivelet e estrogjenit bien në mënyrë dramatike, gjë që mund të ketë një ndikim të madh në funksionin seksual, duke ulur dëshirën dhe duke e bërë më të vështirë eksitimin.

Ngrënia e yndyrave të mira si peshku me vaj, avokado, arrat, farat dhe vaji i ullirit mund të ndihmojë në mbështetjen e trupit për të prodhuar lubrifikim.

Hani një mollë në ditë

Një studim i 731 grave zbuloi se ngrënia e një molle në ditë gjatë gjashtë muajve përmirësonte zgjimin, lubrifikimin dhe kënaqësinë, ndoshta për shkak të antioksidantëve që rrisin rrjedhjen e gjakut.

Eksperimentoni vetëm

Një studim i ri, i pari në llojin e tij, tregon se gratë që kanë pasur Covid-19 kanë më pak dëshirë, kënaqësi dhe më pak orgazma krahasuar me ato që nuk janë infektuar kurrë . Studiuesit në Universitetin e Bostonit sugjerojnë se Covid-i i gjatë mund të ndryshojë rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale, duke rezultuar në më pak eksitim. Masturbimi mund të rrisë rrjedhjen e gjakut, të ndihmojë në lehtësimin e problemeve të indeve dhe lagështisë dhe të rrisë dëshirën seksuale.

Burra dhe gra

Dilni në diell

Vitamina D është jetike për funksionin optimal seksual si për meshkujt ashtu edhe për femrat. Për burrat, hulumtimi ka treguar një lidhje midis niveleve të ulëta të vitaminës D dhe ashpërsisë së mosfunksionimit erektil, ndërsa për gratë, nivelet e ulëta mund të shkaktojnë estrogjen të ulët dhe, nga ana tjetër, dëshirë të ulët seksuale.

Notoni në ujë të ftohtë

Studimet e kryera nga Instituti i Kërkimeve të Trombozës në Mbretërinë e Bashkuar tregojnë se zhytja në ujë të ftohtë rrit testosteronin tek meshkujt, duke rritur epshin.

Për gratë, një zhytje e akullt jo vetëm që rrit estrogjenin dhe një rritje të endorfinës, hormoneve të lumturisë, por është vërtetuar gjithashtu se zvogëlon simptomat e menopauzës, siç janë ndryshimet e humorit dhe të nxehtit.

Praktikoni Jogën


Një studim i botuar në Journal of Sexual Medicine zbuloi se joga përmirësoi funksionin seksual në 75 për qind të grave mbi 40 vjeç që morën pjesë . Pas 12 javësh praktikë, gratë raportuan përmirësime të konsiderueshme në të gjitha seksionet e indeksit të funksionit seksual të femrës (një pyetësor i përdorur gjerësisht për të matur shëndetin seksual të femrës): dëshirë, zgjim, lubrifikimi, orgazmë, kënaqësi dhe dhimbje. Për burrat, gjithashtu, përfitimet janë të dokumentuara mirë. Hulumtimi nga Dr Vikas Dhikav, një neurolog nga Nju Delhi, Indi, zbuloi se 12 javë joga bënë përmirësime të rëndësishme në funksionin seksual të pjesëmarrësve meshkuj, duke përfshirë dëshirën, ereksionin, kontrollin e ejakulimit dhe orgazmën.

Vazhdoni të bëni

Sipas hulumtimeve, meshkujt që bëjnë seks më pak se një herë në javë kanë dy herë më shumë gjasa të kenë mosfunksionim erektil, ndërsa femrat mund ta shohin seksin më të dhimbshëm. Mënyra më e thjeshtë për të përmirësuar dëshirën dhe funksionin e seksit është të bësh vazhdimisht.