Stil jete

Do të jetosh më gjatë? Thonë se të mos gënjesh për moshën është më mirë se të lësh cigaren

Do të jetosh më gjatë? Thonë se të mos gënjesh

Kur Bonnie Garmus botoi romanin e saj në fillim të këtij viti, ajo ishte 64 vjeç.

Me dy libra të dështuar, ajo ishte refuzuar nga botuesit 98 herë tronditëse.

Autorja amerikane është modeli i përsosur për plakjen pozitive. Ajo tregon se askush nuk del jashtë mode sapo del në pension dhe as jeta nuk bëhet domosdoshmërisht më pak emocionuese kur ke më shumë vite mbi supe.

Një tjetër pioniere është biznesmenja amerikane, dizajnerja e brendshme dhe ikona e stilit të gjithanshëm, Iris Apfel, e cila në moshën 100-vjeçare është ende një frymëzim i gjallë për botën e artit dhe modës.

Një numër në rritje i kërkimeve tregojnë se qëndrimet negative ndaj plakjes rritin rrezikun e demencës, sëmundjeve të zemrës dhe madje edhe simptomave të menopauzës.

Sigurisht që një pjesë e fajit është tek shoqëria. Ata nuk i pranojnë natyrshëm dhe u duhet pak kohë të përshtaten me modelet e këtyre grave. Jo rrallëherë i shndërrojnë në meme.

Tani na thuhet se një negativitet i tillë mund të ndikojë edhe në shëndetin tonë.

Këto qëndrime negative ndaj plakjes rritin rrezikun e demencës, sëmundjeve të zemrës dhe madje edhe simptomave të menopauzës, të tilla si afshet dhe pagjumësia.

Një studim i fundit i Universitetit Kombëtar të Seulit, për shembull, zbuloi se njerëzit që ndiheshin më të rinj se mosha e tyre kronologjike treguan më pak shenja të plakjes së trurit sesa ata që ndjenin moshën e tyre të vërtetë ose ndiheshin më të mëdhenj nga sa ishin.

Dr Becca Levy nga Universiteti Yale në SHBA ka qenë pioniere dhe ka hyrë më thellë në kërkime që lidhin qëndrimet ndaj plakjes me efektin e botës reale që ato kanë në trupat dhe mendjet tona.

"Besimet pozitive të moshës janë më të mira për ju sesa presioni i ulët i gjakut apo edhe lënia e duhanit", thotë ajo.

Çuditërisht, puna e saj në fillim të viteve 2000 tregoi se njerëzit që kishin një pikëpamje optimiste për të plakjen, jetonin mesatarisht shtatë vjet e gjysmë më shumë se ata që kishin ndjenja negative ndaj viteve të tyre të mëvonshme.

Libri i Dr Levy, "Thyerja e kodit të moshës: Si bindjet tuaja rreth plakjes përcaktojnë sa gjatë dhe mirë jetoni", na tregon se si t'i ndryshojmë këto qëndrime të këqija në të mira që zgjasin jetën. Duke menduar për modele dhe mesazhe pozitive për moshën për vetëm dhjetë minuta në ditë ne mund të përmirësojmë kujtesën dhe të krijojmë një 'tampon' që thith stresin.

"Në studim pas studimi që bëra, zbulova se njerëzit e moshuar me perceptime më pozitive të plakjes performojnë më mirë fizikisht dhe konjitivisht sesa ata me perceptime më negative të plakjes", thotë ajo.

"Ata kanë më shumë gjasa të shërohen nga paaftësia e rëndë, kujtojnë më mirë, ecin më shpejt dhe jetojnë më gjatë."

Pra shkurt mos gënjeni as veten dhe askënd për moshën. Jeni aq vjec sa jeni dhe asgjë nuk ju ndalon të vazhdoni të krijoni gjithë eksperiencat e botës.

Shumë shpesh të moshuarit mungojnë në filma, reklama dhe shfaqje televizive, në biseda kombëtare për çështje urgjente të politikave publike, ata injorohen nga provat kërkimore dhe shumë fusha të tjera të jetës bashkëkohore.

Ndërsa industria e televizionit dhe e filmit mund të ketë përmirësuar në përfshirjen e tyre të personazheve homoseksualë dhe grave në rolet kryesore, personazhet më të vjetër vazhdojnë të jenë të paktë.

Kur ata shfaqen, janë si një shtrigë e keqe në një film vizatimor të Disney-t ose si personazh i zemëruar e harresës - imazhet negative nxjerrin përfundimin se pleqëria është diçka për t'u frikësuar dhe për t'u shmangur.

Dr Levy këshillon të provoni 'ditarin e moshës': për një javë, shkruani çdo imazh të plakjes, pozitiv ose negativ që shihni dhe thotë se zgjidhja e negativeve ju ndihmon të bëheni më të vetëdijshëm për stereotipet e moshës rreth jush.