Stil jete

Ç`i ndodh trupit nëse ha një avokado në ditë për 1 muaj rresht

Ç`i ndodh trupit nëse ha një avokado në ditë për

Nga mbrojtja e syve tuaj dhe rritja e sistemit tuaj imunitar në mbrojtjen e trupit kundër qelizave kanceroze.

1. Veshkat tuaja mund të punojnë në mënyrë më efikase.

Avokadot janë të pasura me kalium, kështu që nëse keni ndonjë lloj problemi me veshkat, mund ta përfshini këtë frut në dietën tuaj. Studimet kanë vërtetuar se ngrënia e avokados rregullisht është një mënyrë e shëndetshme për të përmirësuar funksionin e veshkave.

2. Fryma juaj mund të bëhet më e freskët.

Nëse jeni duke kërkuar një freskues natyral të gojës, është koha të mendoni për avokadot. Ngrënia e një avokado në ditë mund të largojë bakteret nga goja juaj dhe ta pastrojë atë.

3. Mund të përmirësojë shikimin tuaj.

Ngrënia e një avokado të freskët, të mesme në ditë çon në një funksion më të mirë të syve. Kjo ndodh sepse avokadot mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të karotenoidit në trupin tonë, duke punuar si një agjent antioksidant dhe anti-inflamator.

4. Mund të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Nëse ftoheni shpesh, ndoshta sistemi juaj imunitar po kërkon më shumë vëmendje. Për fat të mirë, është raportuar se disa përbërës të avokados mund të forcojnë sistemin imunitar dhe të mundin viruset dhe infeksionet e tjera.

5. Mund të ulë presionin tuaj të gjakut.

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, avokadot mund të jenë aleati juaj më i madh. Përmbajtja e tyre e lartë e kaliumit dhe luteinës është e njohur për përmirësimin e sëmundjeve vaskulare dhe rritjen e lipideve në trupat tanë.

6. Mëlçia juaj mund të funksionojë në mënyrë më efikase.

Mëlçia rregullon shumicën e niveleve kimike në gjakun tonë, dhe është shumë e rëndësishme ta mbash atë të shëndetshme dhe të funksionojë si duhet. Dhe është raportuar se ngrënia e avokados mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëmtimit të mëlçisë, kështu që shtimi i këtij fruti në dietën tuaj është një zgjedhje e mirë.

7. Ju mund të humbni peshë më lehtë.

Shtimi i tepërt i peshës dhe mbipesha janë një shqetësim në të gjithë botën. Ndërsa është e rëndësishme të vlerësohet kjo së pari me një profesionist, është provuar që avokadot mund të ndihmojnë në uljen e peshës. Ato rrisin ngopjen dhe kanë një ndikim pozitiv në hormonet tona të zorrës.

8. Ju mund të merrni mbrojtje shtesë nga kanceri.

Ka veti citotoksike, që do të thotë se avokadot mund të vrasin qelizat kancerogjene dhe të parandalojnë zhvillimin e kësaj sëmundjeje.

9. Mund të bëjë që lëkura juaj të shkëlqejë.

Mund ta hani ose ta aplikoni direkt në lëkurë. Nuk ka rëndësi se si i përdorni avokadot për përfitimet e tyre për shëndetin e lëkurës. Përmbajtja e karotenoideve mund të ndihmojë në mbrojtjen e rrezeve ultraviolet, duke ju krijuar një fytyrë dhe trup më rinor dhe me shkëlqim.

10. Mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të artritit.

Njerëzit që vuajnë nga artriti shpesh duhet të merren me dhimbjen e kyçeve. Fruti ka veti antioksiduese dhe analgjezike që mund të çojnë në një jetë pa dhimbje.

11. Mund të rrisë përqendrimin tuaj.

Nëse ndiheni sikur keni probleme të përqendroheni në detyrat tuaja, në vend që të pini një filxhan kafe të madhe, provoni të hani një avokado.

12. Nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve mund të ulen.

"Një avokado në ditë mund të mbajë larg kolesterolin", pretendojnë ekspertët në Universitetin e Harvardit. Ajo ka një sasi të lartë të fibrave, yndyrnave të pangopura monote dhe steroleve bimore, duke çuar në uljen e niveleve të dëmshme të kolesterolit.