Stil jete

Jeff Bezos do të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij

Jeff Bezos do të dhurojë pjesën më të madhe të

Jeff Bezos ka zbuluar planet për të dhuruar pjesën më të madhe të pasurisë së tij prej 124 miliardë dollarësh (110 miliardë £) gjatë jetës së tij.

Themeluesi i Amazon, 58 vjeç, është njeriu i dytë më i pasur në botë pas Elon Musk, shefi i Tesla-s dhe pronari i ri i Twitter, sipas Forbes.

Bezos është kritikuar në të kaluarën për mos nënshkrimin e Giving Pledge, një fushatë e themeluar nga Warren Buffett dhe Bill Gates për të inkurajuar mega të pasurit që të dhurojnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre në bamirësi.

I pyetur drejtpërdrejt nga CNN nëse planifikonte të jepte pjesën më të madhe të parave të tij, Bezos tha: "Po, po".

Bezos i tha transmetuesit amerikan se ai dhe e dashura e tij, gazetarja e kthyer në filantropiste Lauren Sanchez, po ndërtonin kapacitetin për të qenë në gjendje t'i dhuronin këto para.