Stil jete

Këshilla si të mbroni lëkurën tani që vapa po fillon

Këshilla si të mbroni lëkurën tani që vapa po fillon

Rrezatimi Ultra Vjollcë mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore, duke përfshirë kancerin e lëkurës, kataraktet, shtypjen e sistemit imunitar dhe plakjen e parakohshme. Për shembull, nëse jeni të ekspozuar ndaj niveleve të larta të rrezatimit UV për një kohë të gjatë, ajo mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar dhe të zvogëlojë aftësinë e lëkurës për t'u mbrojtur kundër patogjenëve.

Tani që sezoni i Verës po vjen dhe temperaturat priten të rriten kujdesi për lëkurën duhet të jetë primar.

Këtu janë disa këshilla nga ekspertët shëndetësorë amerikanë, që do t'ju ndihmojnë të mbroni lëkurën tuaj:

Qëndroni në hije kur është e mundur.

Vendosni një krem ??dielli me spektër të gjerë, i cili mbron nga rrezet UVA dhe UVB, me një SPF 15 ose më të lartë përpara se të dilni jashtë. Aplikoni kremin kundër diellit çdo dy orë dhe sigurohuni që të kontrolloni datën e skadencës përpara se ta përdorni.

Vishni këmisha dhe pantallona me mëngë të gjata për të reduktuar ekspozimin ndaj diellit dhe vendosni një bluzë ose mbulesë plazhi sipër kostumit tuaj të banjës.

Vendosni një kapelë për të mbrojtur fytyrën, veshët dhe qafën. Shmangni kapelat prej kashte sepse rrezet e diellit ende mund të shkëlqejnë përmes tyre.

Vendosni syze dielli për të mbrojtur sytë tuaj.