Stil jete

Leonardo DiCaprio e quan dhuratë filmin e tij të ri "Don't Look Up"

Jo sepse ai filloi të punojë me një kast që përfshin Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothee Chalamet dhe Jonah Hill, por sepse filmi tregon rreziqet e ndryshimeve klimatike, duke i bërë njerëzit të qeshin

Leonardo DiCaprio e quan dhuratë filmin e tij të ri "Don't

"Unë mendoj se ne të gjithë e kemi parë këtë si një dhuratë jashtëzakonisht unike," tha DiCaprio, një nga aktivistët më të zëshëm të Hollivudit për mjedisin.

"Ne donim të jepnim mesazhin për krizën klimatike dhe Adam (McKay)e goditi kodin duke krijuar këtë narrativë," tha ai.

I publikuar në kinema të premten dhe do të transmetohet në Netflix më 24 dhjetor, "Don't Look Up" hedh një vështrim satirik se si media dhe politikanët i trajtojnë çështjet klimatike. Komploti sheh dy astronomë të ulët (të luajtur nga DiCaprio dhe Lawrence) duke u përpjekur të paralajmërojnë një botë që duket se nuk i intereson një kometë e madhe në rrugën e duhur për të shkatërruar Tokën në gjashtë muaj.

DiCaprio tha se ai do të kërkonte të bënte një film për krizën klimatike për një kohë, por gjetja e qasjes së duhur kishte rezultuar e vështirë, deri më tani.

Regjisori Adam McKay tha se ndërsa njerëzit mund ta shohin filmin si një qëndrim politik "mashtrimi i madh është se ne duam që ju të qeshni".

“Në rrënjë është një komedi.

DiCaprio tha se ai ishte tërhequr nga filmi sepse donte të mbështeste shkencëtarët.

"Doja t'i jepja kapelen time njerëzve që ia kushtojnë jetën kësaj çështjeje, të cilët e dinë se për çfarë po flasin dhe përpiqen t'u jap atyre pak zë," tha ai.

Aktori fitues i Oskarit e quajti veten një "Debbie Downer" për përparimin e përpjekjeve për të adresuar krizën klimatike, por ai shtoi: "Shpresojmë se filmat si ky ... të fillojnë të krijojnë biseda të ndryshme dhe më shumë njerëz që flasin për të do të shtyjnë sektori privat dhe fuqitë që janë për të bërë ndryshime masive.”

Tiranapost.al