Stil jete

Ç'ndodh kur një ish-stjuardesë shikon foton e saj të vjetër në aeroport

Ç'ndodh kur një ish-stjuardesë shikon foton e saj të

Gwendolyn Bruhn, 94 vjeç, udhëtoi nga shtëpia e saj në ishullin Havai të Oahu për në ishullin Havai të Maui për të marrë pjesë në dasmën e stërmbesës së saj.

Në terminalin e nisjeve ndër-ishullore në Aeroportin Ndërkombëtar Daniel K. Inouye në Honolulu, Bruhn u ndesh ballë për ballë me një surprizë të papritur. Në murin e terminalit ishte një fotografi e madhe e vitit 1947, që përshkruante stjuardesat e Hauai Airlines të rreshtuara përpara një avioni, secila e veshur me uniformën e kohës: këmishë dhe lule në flokët e tyre.

Për Bruhn, kjo fotografi nuk ishte vetëm një vështrim interesant në historinë e aviacionit. Ishte një vështrim në të kaluarën e saj.

"Mendova, 'Oh im zot'," tha Bruhn për CNN Travel . “E pashë foton time, pasi isha vite më parë”.

Bruhn është një nga stjuardesat e linjës ajrore Hawaiian Airlines në foto. Ajo është në skajin e djathtë, në këndin e sipërm të kornizës, duke vështruar aparatin.

“U befasova dhe u lajkatova që një foto e imja ishte në mur”, thotë ajo sot.

“Nuk e prisja ta shihja veten pasi shikoja vite pas si stjuardesë, por isha shumë e nderuar”, thotë Bruhn.

Hawaiian Airlines u lançua në vitin 1929, vetëm një vit pasi lindi Bruhn. Bruhn ishte stjuardesë për linjën ajrore nga 1947 deri në 1950.

Bruhn është mbiemri i saj i martesës-- kur filloi të fluturonte, në moshën 19-vjeçare, ajo ishte ende Gwendolyn Kamai.

Ndërsa sot Hawaiian Airlines transporton pasagjerë në të gjithë botën, në vitet e hershme transportuesi fluturonte vetëm brenda Hawaiit.

"Jam e lumtur që kalova kohën time me Hawaiian Airlines," vazhdon ajo. "Nuk do ta harroj kurrë se sa me fat isha që kisha gjithë këto kujtime. Kur shoh vajza më të reja tani me uniforma, buzëqesh me vete. Dhe them: "E di saktësisht se çfarë duhet të kalojnë ato."