SPORT

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë! Thënia që kujtojmë sot në ditëlindjen e futbollistit italian Del Piero

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Alessandro Del Piero mund të quhet lojtari i një skuadre, pasi gjithkush e njeh si bardhezi-ja i Juventusit (lojtar nga 1993-shi në 2012-ën) dhe burri i vetëm një gruaje. Sot në ditëlindjen e tij të 47-të, kujtojmë edhe një nga shprehjet e futbollistit të famshëm italian, kur tha: "Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!" E kishte për Juven, në të cilën u bë pjesë kur ishte zonjushë, qëndroi për 19 vjet. Kur u largua prej saj skuadra ishte bërë një 'zonjë e rëndë'.

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Ai nuk ka hequr dorë kurrë as nga Sonia. Janë bashkë që prej vitit 1999. Në 2015-ën u martuan dhe kanë sjellë në jetë tre fëmijë: Tobias i lindur në 2007-ën, Dorotea e lindur në 2009-ën dhe Sasha e lindur në 2010-ën.

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Golashënuesi i katërt më i mirë për kombëtaren italiane lindi në një shtëpi të vogël, province në Saçon. Djali i vogël i Gino-s elektriçist dhe Bruna-s, shtëpiake, pak shpresa kishte të bëhej një futbollist profesionist. Gjithsesi e ëndërronte.

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Stërvitjet e para i bëri në oborrin e shtëpisë me dy shokët e fëmijërisë Nelso dhe Pierpaolo. Të tre me të njëjtën dëshirë, për t`u bërë profesionistë, por vetëm Del Piero ia doli ta realizonte.

Vëllai i tij më i madh, Stefano, luajti për pak kohë futboll si profesionist për Sampdoria-n përpara se të pësonte një dëmtim që do t'ia kufizonte karrierën. Më vonë ai u bë agjenti i vëllait të tij më të vogël, Alessandro Del Piero-s.

Një kavalier nuk heq dorë kurrë nga një zonjushë!

Në 1993-shin u ble nga Juventusi për 5 miliardë lireta (monedhë e Italisë në ato vite). Qëndroi me bardhezinjtë deri në 2012-ën.

Më pas nënshkroi me Sidnej FC dhe u bë lojtari më i paguar në Australi.

Në 2014-ën nënshkroi me Delhi Dynamos dhe ishte lojtari mëi paguar në historinë e futbollit indian.

Dhe në 2015-ës njoftoi largimin nga futbolli i luajtur dhe nisjen e karrierës si trajner.

Del Piero ka edhe Instagram. Dhe mbi 4 milionë ndjekës në të, por gjithsesi ky nuk është numri real i fansave dhe tifozëve të tij në botë.