Stil jete

Një nutricioniste e Harvardit ndan ushqimin që ha çdo mëngjes për të ndihmuar trurin ‘të plaket mirë’ 

Një nutricioniste e Harvardit ndan ushqimin që ha çdo
Nga Dr. Uma Naidoo/ Ngrënia e “ushqimeve të duhura për nxitjen e trurit” mund të ulë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të problemeve neurologjike, të përmirësojë shëndetin tuaj mendor dhe t’ju ndihmojë të qëndroni të mprehtë dhe të fokusuar.

Dhe ka kaq shumë opsione, nga zarzavate me gjethe si spinaqi dhe lakra jeshile te frutat e thata si bajamet dhe arrat. Por gjatë viteve të mia të kërkimit, kam gjetur se një prej tyre është më e dobishme kur bëhet fjalë për të ndihmuar trurin tuaj të plaket mirë: boronica.

Përfitimet e boronicës për rritjen e trurit

Unë sugjeroj të shtoni 1/2 deri në një filxhan në ditë. Boronicat e ngrira janë po aq të mira për sa kohë që nuk kanë sheqerna, lëngje apo konservues të shtuar.


I gjithanshëm, i arritshëm dhe absolutisht i shijshëm, ja pse më pëlqen të ha boronica çdo mëngjes:

1. Janë të pasura me flavonoide

Boronicat janë të mbushura me flavonoide, të cilat janë komponime bimore që ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Studimet kanë zbuluar se mund të ulë rrezikun për demencë.

Njerëzit që hanë një dietë që përfshin të paktën gjysmë porcioni në ditë ushqime të larta në flavonoid mund të kenë një rrezik 20% më të ulët të rënies së aftësisë njohëse, sipas një studimi të vitit 2021 që anketoi 49,493 gra me një moshë mesatare 48 vjeç dhe 27,842 burra me një moshë mesatare 51 vjeç.

2. Janë të mbushura me antioksidantë.

Boronicat janë të pasura me antocianinë, një lloj antioksidanti që u jep ngjyrën e tyre karakteristike. Anthocyanins mbështesin një tolerancë të shëndetshme ndaj stresit dhe anti-inflamacionit në të gjithë trupin, veçanërisht në tru.

Fitonutrientët antioksidantë – domethënë lëndët ushqyese të bimëve – që gjenden te boronicat gjithashtu qetësojnë inflamacionin në trup dhe tru dhe mbrojnë qelizat nga dëmtimi.

3. Janë të pasura me fibra.

Unë shpesh flas për lidhjen e thellë midis zorrëve dhe trurit tonë - ose atë që unë e quaj “romanca zorrë-tru”.

Ashtu si antioksidantët, fibrat ulin inflamacionin dhe ushqejnë “bakteret e mira” në zorrë. Boronicat janë të pasura me fibra, duke i lejuar ato të përmirësojnë shëndetin tonë të mikrobiomës dhe të reduktojnë inflamacionin në zorrë dhe tru.

4. Ato përmbajnë folate

Folati është një vitaminë e rëndësishme që lejon neurotransmetuesit, lajmëtarët kimikë brenda trurit tonë që rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe njohjen.

Tiranapost.al