Stil jete

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin kufizime. Këtu janë gjashtë alternative të tjera që mund të provoni

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin

Nga Amsterdami në Venecia, shumë nga destinacionet më të njohura të udhëtimit të kontinentit po u bëjnë thirrje disa turistëve të qëndrojnë larg ose po vendosin kufizime për ata që e vizitojnë.

Mbipopullimi mund ta kthejë një parajsë në ferr. Por mos u shqetësoni - ka shumë opsione të tjera për të shmangur turmat dhe për të kontribuar në problemin e mbiturizmit.

Për jetën e gjallë të natës dhe kafenetë: Ndërroni Amsterdamin me Leiden

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin

Amsterdami është i mbipopulluar nga turistët e bezdisshëm. Vitin e kaluar, qyteti filloi një "fushatë dekurajimi" për të mbajtur larg vizitorët me sjellje të keqe.

Nëse doni të shmangni një luzmë turistësh, drejtohuni në Leiden aty pranë. Qyteti i vogël krenohet me rrugë ujore, shtëpi të këndshme dhe bare të bukura. Ecni me biçikletë në rrugët me pemë, eksploroni kanalet e saj 28 km ose shijoni një birrë në një pijetore lokale.

Provoni Slloveninë në vend të Italisë Veriore për male piktoreske

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin

Në vitin 2022, 34 milionë turistë vizituan rajonin e vogël Trentino Alto Adige në Italinë Veriore. Këtë javë, autoritetet njoftuan se po mbyllnin aksesin në liqenin Braisesëill, një nga vendet më të njohura të rajonit.

Por pse të mos anashkaloni turmat dhe të vizitoni Alpet Juliane aty pranë? Ky varg malor i lartë shtrihet në Slloveni dhe krenohet me disa nga peizazhet më piktoreske në Evropë, nga liqeni i pastër kristal i Bohinj deri te majat e mbuluara me borë. Në Parkun Kombëtar Triglav, ju mund të kamponi.

Kapërceni mbiturizmin e Amalfit për Dolce Vitan kalabriane

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin

Bregu i Amalfit i Italisë është i njohur për detet e tij të kristalta - por edhe për grupet e turistëve që mbushin rrugët e tij të ngushta.

'Costa Violet', që shtrihet nga Palmi në Bagnara në fund të kontinentit italian, ofron një shije më pak të mbushur me njerëz të La Dolce Vitas.

Për tapas të shijshëm pa turma, provoni San Sebastian mbi Barcelonën

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin

Kryeqyteti katalanas ofron jetë të gjallë nate, arkitekturë të jashtëzakonshme dhe ushqim të shijshëm. Por me afro 32 milionë vizitorë në vit, disa vendas janë të ngopur me turmat e turistëve. Qyteti ka kufizuar madhësinë e grupeve turistike dhe ka ndaluar përdorimin e megafonëve nga guidat.

Për një shije të diçkaje ndryshe, provoni San Sebastian në vendin bask. Ky qytet është i famshëm për tapas pintxo, të shërbyer në baret tradicionale të qytetit të vjetër.

Ndryshoni plazhet e mbushura spanjolle me thesaret e fshehura të Evropës Juglindore

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin

Disa ishuj spanjollë janë shprehur së fundmi të zhgënjyer nga fluksi i turistëve.

Por ka shumë opsione të ngjashme për turistët dhe nuk gjenden në Spanjë.

Shqipëria ka 450 km vijë bregdetare mahnitëse. Riviera Shqiptare shkon nga Vlora në Ksamil, ku mund të gjeni ujëra bruz dhe ishuj të vegjël.

Bregdeti është i mbushur me pyje pishe dhe rërë të artë. Dhe, nëse jeni duke kërkuar për diçka pak më të gjallë, vizitoni Dhërmiun - një nga plazhet më të gjata dhe më të njohura të Shqipërisë.

Dashamirët e artit duhet të shkojnë në Genova në vend të Venecias

Pikat e nxehta turistike të Evropës po vendosin

Qyteti i bukur i kanaleve lufton me mbipopullimin e madh. Autoritetet po provojnë kufizime të ndryshme për të vënë nën kontroll problemin, por miliona njerëz ende e vizitojnë çdo vit.

Për diçka ndryshe, provoni Genova në Italinë Veriperëndimore. Qyteti port nuk ka kanale, por ka të njëjtat rrugica të ngushta mesjetare.

Artikull i Euronews.com, përkthyer dhe përshtatur nga tiranapost.al