Stil jete

Po i bëni pushimet gabim! Ja çfarë duhet për një relaks total

Po i bëni pushimet gabim! Ja çfarë duhet për një

Udhëtimi mund të bëjë mrekulli në mirëqenien tuaj. Mbajtja e disa këshillave në mendje do t'ju ndihmojë t'i korrni më mirë përfitimet e tij.

Ja çfarë rekomandojnë ekspertët:

Bëni disa udhëtime të shkurtra

Për shkak se efektet pozitive të udhëtimit zbehen rreth një muaj pasi të ktheheni në shtëp, Laurence Chan, instruktor i psikologjisë mjekësore thotë se të bësh disa udhëtime vogla mund të jetë më mirë sesa të bësh një udhëtim të gjatë.

Fshini ose çaktivizoni përkohësisht aplikacionet

Është e vështirë, por largojeni telefonin sa më shumë që të jetë e mundur—dhe mendoni të fshini aplikacionin tuaj të postës elektronike të punës ose aplikacionet e mediave sociale. Një studim i vitit 2016 e lidhi shpenzimin e më pak kohë në telefon me një pushim më relaksues.

Hidhe kamerën

Ndonëse mund të jetë joshëse për të bërë fotografi gjatë gjithë udhëtimit tuaj, merrni parasysh që herë pas here ta lini kamerën ose telefonin në çantën tuaj dhe thjesht të shijoni momentin aktual.

Punoni më shumë para pushimeve

Përpiquni të bëni punë shtesë përpara se të niseni për në udhëtim. Nëse nuk e bëni këtë, rrezikoni të ndiheni më të mbingarkuar kur të ktheheni në shtëpi.

Shkurtojeni udhëtimin tuaj një ditë

Edhe pse mund të ëndërroni të kaloni 10 ditë duke u bërë banja dielli dhe duke notuar në det, nëntë do të ishin më mirë sepse do të keni një ditë pushimi dhe rikuperimi midis pushimeve tuaja dhe kthimit në punë ose shkollë.

Shkoni për një shëtitje ose bëni not

Një studim zbuloi se kur njerëzit ushtroheshin me pushime ata kishin përmirësuar gjumin, rrahjet e zemrës dhe mirëqenien.

Zgjidhni një vend të lagur nga dielli

Ekspozimi i rregullt ndaj rrezeve të diellit ka përfitime të panumërta për shëndetin fizik dhe mendor. Mund të përmirësojë gjumin, të forcojë sistemin imunitar, të çlirojë serotoninën që rrit humorin, të rrisë rezervat e vitaminës D dhe të ulë presionin e gjakut.

Zgjidhini mirë shoqëruesit tuaj të udhëtimit

Ju mund të mendoni se udhëtimi me këdo do të jetë argëtues – pushimet janë pushime, apo jo? E gabuar. Një studim zbuloi se me kë udhëtojmë ndikon shumë se sa na pëlqen udhëtimi.

Paketoni me kube kompresimi

Paketimi është personal. Disa njerëz planifikojnë me kujdes veshjet e tyre, ndërsa të tjerë hedhin një grumbull artikujsh në valixhen e tyre dhe e kuptojnë më vonë. Pavarësisht nga stili juaj, ekspertët rekomandojnë përdorimin e kubeve të paketimit me ngjeshje për të kondensuar artikujt tuaj dhe për të shërbyer si sirtarë portativë, duke ju mbajtur të organizuar ndërsa jeni larg.