Stil jete

Pse nuk duhet t'i prekni puçrat që dalin në hundë

Pse nuk duhet t'i prekni puçrat që dalin në hundë

Një TikTok me 3.6 milionë shikime i postuar nga Dr. Ever Arias, u bë viral kohët e fundit, duke i trembur të gjithë se çfarë mund të ndodhë nëse ju shtypni një puçërr në hundë.

Videoja e TikTok tregon një përshkrim me AI të një vajze që tregon historinë e saj personale të shtrydhjes së një puçrre që po e shqetësonte, e cila shkaktoi një infeksion bakterial dhe që përfundimisht e vrau. Arias reagon në video, duke theksuar se nuk duhet të prekni puçrrat në një pjesë të fytyrës tuaj të quajtur “trekëndëshi i vdekjes”.

Dr. Muneeb Shah , një dermatolog i certifikuar, gjithashtu reagoi ndaj historisë në TikTok , duke thënë në titull, "Kjo është e mundur, por tepër e rrallë."

Videoja e inteligjencës artificiale duket se bazohet në një histori të vërtetë për një 18-vjeçare që vdiq në qershor në Santa Catarina, Brazil.

"Trekëndëshi i vdekjes" të cilit Arias i referohet në videon e TikTok i referohet trekëndëshit nasolabial, i cili shtrihet nga ura e hundës deri te buza e sipërme - një vend ku shfaqen puçrrat dhe pikat e zeza. Është gjithashtu një zonë ku arteriet dhe nervat e mëdhenj dhe vitalë shkojnë nga qafa në sinuset dhe deri në kafkë.

Shfaqja e puçrave në këtë pjesë të fytyrës tuaj mund të shkaktojë sëmundje serioze , duke përfshirë infeksione të hundës, humbje të shikimit, goditje në tru dhe madje edhe vdekje - kështu që është më mirë të prisni që çdo puçërr të largohet vetë.

Duke i bërë jehonë Arias dhe Shah, Dr. Elizabeth Bahar Houshmand i tha HuffPost se marrja e një infeksioni serioz ose kërcënues për jetën për shkak të shfaqjes së puçrrave është i rrallë.

"Unë do të rekomandoja shmangien e puçrrave në zonën e fytyrës që lidh hundën me qoshet e gojës," tha ajo.