Stil jete

Pse “Thanksgiving” ka kaq rëndësi për amerikanët?

Pse “Thanksgiving” ka kaq rëndësi për

“Thanksgiving” në Shtetet e Bashkuara është një festë në të enjten e katërt të nëntorit. Dhe është një ditë kur njerëzit në SHBA falënderojnë për atë që kanë. Familjet dhe miqtë mblidhen së bashku për një vakt, i cili tradicionalisht përfshin një gjeldeti të pjekur, patate, perime, salcë me boronicë dhe byrek me kunguj.

Origjina

Pse “Thanksgiving” ka kaq rëndësi për

Origjina e festës mendohet se daton në vitin 1621. Thuhet se kolonistët anglezë të quajtur Pilgrims kanë ftuar indianët Wampanoag të ndajnë një vakt për të festuar korrjen e tyre të parë, të cilën e kishin mbjellë me ndihmën e indianëve. Megjithëse, disa historianë vënë në dyshim këtë version të saktë të ngjarjeve. Festa nuk u bë një festë zyrtare kombëtare deri në vitin 1863, kur Presidenti i SHBA Abraham Lincoln shpalli një Ditë Kombëtare të “Thanksgiving” që do të festohej çdo Nëntor.

Pushime

Shumica e zyrave qeveritare, bizneseve, shkollave, universiteteve, kolegjeve dhe organizatave të tjera janë të mbyllura në “Thanksgiving”. Shumë zyra dhe biznese lejojnë stafin të ketë një fundjavë të gjatë katër-ditore.

Njerëzit hanë sasi të mëdha gjeldeti dhe byreku

Pse “Thanksgiving” ka kaq rëndësi për

Me afrimin e darkës, familjet mblidhen në ambiente komode, shpesh një dhomë ngrënie e ndezur me qirinj dhe e dekoruar me ngjyrat e stinës të kuqe, ari, portokalli dhe kafe. Tradicionalisht, pjesa kryesore e darkës është një gjeldeti i pjekur. .

Falë diversitetit të pasur kulturor në SHBA, familjet mund të shërbejnë gjithashtu pjata që përfaqësojnë prejardhjen e tyre etnike, si kuskusi, makarona ose kerri.

Pa dyshim, kulmi i darkës së Falënderimeve është ëmbëlsira. Byrekët e freskët të pjekur janë të njohura dhe shumica e vakteve përfundojnë me feta byreku me mollë ose kungull, të mbushura me krem ??pana ose akullore.

Njerëzit bëjnë më shumë sesa hanë

Pse “Thanksgiving” ka kaq rëndësi për

Në mëngjesin e “Thanksgiving”, shumë njerëz zgjohen herët për të vrapuar në garat lokale (shpesh për bamirësi). Njerëzit të tjerë mund t’i shohin këto parada personalisht ose në televizor. Parada më e madhe dhe më ikonike është Parada e “Thanksgiving” të Macy në qytetin e Nju Jorkut .

Futbolli është pjesë e rëndësishme e festës, po aq sa edhe vakti. Shumë familje kalojnë orë të tëra duke parë NFL (Liga Kombëtare e Futbollit), ndeshjet e kolegjit dhe madje edhe të shkollave të mesme.

Presidenti fal një Gjeldeti

Pse “Thanksgiving” ka kaq rëndësi për

“Thanksgiving” është një kohë e zymtë për gjelat në Shtetet e Bashkuara. Një nga traditat më qesharake të vendit është që presidenti i Shteteve të Bashkuara fal një gjeldeti. Jeta e zogut me fat kursehet dhe ai i kalon vitet e tij të fundit në Mount Vernon, Virxhinia, ish-pasuria e presidentit të parë të vendit, George Washington.

E Premtja e Zezë

Pse “Thanksgiving” ka kaq rëndësi për

Dita pas “Thanksgiving” festohet si një lloj tjetër feste, e njohur si e "Premtja e Zezë". Dyqanet në të gjithë vendin kanë orë të zgjatura dhe ofrojnë ulje të mëdha në çmime. Njerëzit i bashkohen një furie të blerjeve për pushime.

Disa biznese as nuk presin deri të premten që të fillojnë shitjet e tyre. Ata hapin dyert e tyre në mbrëmjen e “Thanksgiving”. Dihet se blerësit e guximshëm rreshtohen disa orë përpara hapjes së dyqaneve, të etur për të përfituar nga zbritjet e mëdha.

Tiranapost.al.Z.B