Stil jete

Pulovra e famshme me ‘delen e zezë’ e Dianës shitet për 1.1 milionë dollarë

Pulovra e famshme me ‘delen e zezë’ e Dianës shitet

Pulovra me ‘delen e zezë’ e Princeshës Diana sapo është shitur për 1.1 milionë dollarë në ankand.

Veshja fillimisht shitej me pakicë në vitet '80 për rreth 50 dollarë. Shitja theu rekordin për pulovrën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand, e cila më parë mbahej nga trikoja jeshile e Kurt Cobain, që u shit për 334,000 dollarë në 2019.

Diana Spencer e veshi këtë pulovër për të parë të fejuarin e saj, Princin Charles, duke luajtur polo në vitin 1981.

Dhe ndërsa pulovra nuk është nga një markë e stilistëve të nivelit të lartë, ajo ishte shumë e çmuar në veshjet e princeshës.

"Unë mendoj se Princesha Diana e përdori me të vërtetë modën si një mënyrë për të komunikuar," thonë ekspertët e modës.