Stil jete

Si të jeni më të lumtur me më pak sende dhe si ta mposhtni dëshirën për blerje impulsive

Si të jeni më të lumtur me më pak sende dhe si ta mposhtni

Gjatë shtetrrethimit për shkak të virusit COVID-19, shumë prej nesh do të kenë zhvilluar marrëdhënie intime me postierët që na sillnin porositë nga interneti. Tani, kjo nuk do të thotë se ne po tradhtonim bashkëshortët tanë ose po ndjenim shkëndija teksa kapëm sytë në portën e përparme.

Jo, thjesht do të thotë se shpeshtësia që ata udhëtonin drejt nesh me kuti kafe krijoi një lidhje pothuajse të varur. Ata ishin të vetmet konstante në kohë të pasigurta.

Ata sollën me vete stabilitet dhe prova se ku kishin shkuar paratë tona, por sollën gjithashtu gjëra, dhe shumë të tilla. Edhe pse bllokimet e bënë botën tonë më të vogël, ato nuk e pakësuan dëshirën tonë për gjëra materiale. Më shumë se kurrë, ne po blinim për gëzimin që ato sillnin.

Çfarë dëmi mund të bëjnë ca para të tjera të tjera të shpenzuara në Amazon? Ne e meritonim të llastonim veten ndërsa shoqëria po shkatërrohej.

Megjithatë, edhe gjërat e mira mund të bëhen shkatërruese nëse janë të tepruara, dhe ne jetojmë në një kulturë të dëmshme konsumi. Asnjëherë nuk mjafton shumë.

Nga rrobat tek ambientet e brendshme, te ushqimi, shumë nga ato që blejmë dhe zotërojmë përfundojnë si mbeturina ose në deponi.

Sipas raportit më të fundit nga Programi i Veprimit për Mbetjet dhe Burimet (WRAP), Mbretëria e Bashkuar prodhoi rreth 9.5 milion ton mbetje ushqimore vetëm në vitin 2018.

Ndërkohë, një studim i publikuar nga LABFRESH në 2020 zbuloi se Britania e Madhe është prodhuesi i katërt më i madh i mbetjeve tekstile në Evropë. Çdo vit, vetëm një britanik hedh rreth 3.1 kg tekstile dhe 1.7 kg mbeturina të modës derdhen çdo vit për person.

Zakonet tona duhet të ndryshojnë shpejt. Por si të mësojmë të jetojmë me më pak?

Filloni nga pak me tualetin tuaj

Strategia e qëndrueshmërisë Nita Woods thotë se të jetosh me më pak fillon me zakonet e përditshme dhe familjen.

“Filloni me gjërat vërtet themelore”, thotë ajo. 'Për shembull, banjoja juaj. Ne priremi të grumbullojmë tualetin dhe shumë gjëra që nuk na duhen në ato dollapë. Industria e bukurisë nxit blerjen e një kremi ??të ri në të njëjtën kohë, kështu që kur blini, zgjidhni një ose dy produkte të domosdoshëm dhe përdorni ato deri në pikën e fundit. Shmangni blerjen për hir të blerjes’.

Zvogëloni blerjen tuaj ushqimore

Nita thotë se e njëjta gjë vlen edhe për furnizimet e kuzhinës dhe ushqimit, veçanërisht për Krishtlindjet.

“Ne blejmë një bollëk ushqimesh sepse kemi supermarketin në dispozicion”, shpjegon ajo. “Por ka një problem serioz me mbetjet ushqimore. Mendoni për përdorimin e shërbimeve si HelloFresh.

“Është pak më e shtrenjtë, por ju lejon të gatuani ushqimin që ju nevojitet brenda një jave dhe nuk ka mbeturina. Kur blini, sigurohuni që të blini atë që ju nevojitet. Bëni një plan vaktesh dhe përmbajuni atij, në mënyrë që të mos blini kurrë jashtë listës suaj.'

Ndryshoni zakonet e modës

Ne jemi paralajmëruar prej kohësh për rrezikun e modës së shpejtë, por ofertat e lira dhe 'kultura e transportit' është sfiduese për t'iu larguar. Megjithatë, Nita thotë se një revolucion po ndodh dhe është koha që të përfshihemi të gjithë. “Është e vështirë, por të mos blesh një modë të shpejtë tani është diçka interesante”, vëren ajo.

“Më parë, mund të kishit shkuar në Primark për të blerë një gardërobë festash që e dinit se do ta jepnit për bamirësi ose do ta hidhnit. Tani në vend të kësaj, shkoni në një dyqan bamirësie ose përdorni kompani si Thrift që ju lejon të shesni rrobat tuaja të përdorura për para dhe t'i përdorni ato para për të blerë rroba të tjera të përdorura. Shikoni drejt shitësve të tjerë si eBay dhe Depop dhe kërkoni për pjesë që me siguri do t'i vishni herë pas here, dhe që do të përshtaten natyrshëm në veshjet tuaja.'

Ndaloni së bleri për hir të blerjes

Teksa i afrohemi sezonit të festave, blerja e sendeve të panevojshme bëhet një praktikë e zakonshme. Nga dhuratat te dekorimet, tundimi është i egër.

“Në Krishtlindje, në vend që të mendoni për dhuratat që do t'u blini njerëzve, pse të mos mendoni se si të kaloni kohë së bashku?”, këshillon ajo.

“E njëjta gjë vlen edhe për ju në kohë normale. Në vend që të blini rroba dhe teknologji që nuk dëshironi ose keni nevojë të jeni të lumtur, filloni të mendoni se çfarë doni të bëni me miqtë dhe familjen. Mendoni se çfarë do të dëshironit të bënit dhe çfarë do t'ju bënte të lumtur nëse nuk do të kishit fare para.”

Jini të vetëdijshëm për reklamat

Në ditët e sotme, reklamat na vijnë nga të gjitha këndvështrimet. Billborde, reklama televizive, reklama në media sociale, influencues, përkrahje të të famshmëve – nënndërgjegjja jonë është një reklamë 24/7. Nita thotë se duhet të jemi më të vetëdijshëm për shkaktarët dhe të kuptojmë qëllimin e marketingut.

“Mesazhet e reklamave janë jashtëzakonisht të fuqishme”, shpjegon ajo. “Ajo na thotë se duhet të blejmë gjëra që të ndihemi më mirë, të jemi të plotë, të suksesshëm, të pasur, të jemi të fuqishëm. Ai thotë nëse nuk po konsumojmë, çfarë mund të kontribuojmë në shoqëri? Ne duhet të bëjmë një hap prapa dhe të kuptojmë se çfarë po ndodh.

Ndërsa ne mund të mendojmë se paratë dhe gjërat mund të na blejnë lumturinë, gëzimi vjen nga nevojat themelore.

“Të flesh më shumë, të kalosh më shumë kohë me fëmijët, miqtë, familjen dhe partnerët, dhe të bësh gjëra që ju pëlqejnë, do t'ju bëjnë të lumtur dhe të kënaqur, jo rënia e fundit e këpucëve”, nxit Nita.

Mos harroni se jeni pjesë e diçkaje më të madhe

Në fund, bota po përpiqet të punojë drejt një qëllimi; parandalimin e ndryshimeve klimatike. Ne të gjithë jemi pjesë e kësaj bote dhe kemi përgjegjësinë për ta mbrojtur atë.

“Ndërsa shkojmë drejt një jete më të ndërgjegjshme për mjedisin, nevoja jonë për gjëra do të zhduket natyrshëm”, thotë Nita.

“Kjo në mënyrë të pashmangshme do të ndihmojë mjedisin tonë. Ne duhet të kujtojmë gjithmonë se të gjithë jemi në thelb pjesë e një ekosistemi. Ky sistem na mban gjallë. Ne duhet të bëjmë sa më shumë që të mundemi për ta ruajtur atë”, përfundon ajo.

Tiranapost.al