Stil jete

Thonjtë e brishtë: shkaqe dhe kura natyrale për t'i bërë më të shëndetshëm

Thonjtë e brishtë: shkaqe dhe kura natyrale për t'i

Thonjtë e brishtë të duarve dhe këmbëve janë një problem mjaft i zakonshëm, i cili shfaqet kur ata janë të dobët dhe me tendencë për t'u thyer lehtësisht, sepse u mungon elasticiteti.

Shkaqet e këtij problemi mund të jenë të shumta dhe të ndryshme dhe asnjëra prej tyre nuk duhet nënvlerësuar pasi mund të jenë shenja të diçkaje më serioze dhe më të rëndësishme.

Shkaqet:

mangësi në vitamina dhe kripëra minerale, p.sh. marrja e ulët e kalciumit, vitaminave A, B dhe B12;

mangësi ushqyese për sa i përket proteinave, keratinës, zinkut, hekurit dhe squfurit, për shkak të një diete të pabalancuar;

alergjitë;

pabarazitë hormonale;

seanca të tepruara të manikyrave dhe pedikyrëve;

përdorimi i tretësve ose detergjenteve pa doreza;

hiperaktiviteti i tiroides.

Për të parandaluar thyerjen e thonjve, duhet t'i kushtoni vëmendje dietës suaj.

Në fakt, një dietë e pabalancuar e pasur me sheqerna, yndyrna të ngopura dhe ushqime të përpunuara mund ta përkeqësojë problemin; për rrjedhojë, këshilla kryesore është të ushqeheni mirë, duke ndjekur një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Natyrisht, jo vetëm dieta, por edhe zakonet e këqija, si ngrënia e thonjve, luajnë një rol themelor.

Për të forcuar thonjtë është mirë të ndaloni kafshimin e tyre, të shmangni përdorimin e produkteve pastrues pa përdorimin e dorezave dhe mbi të gjitha t'i kushtoni vëmendje produkteve kozmetike që përdoren, si manikyri gjysmë i përhershëm dhe acetoni i cilësisë së ulët, sepse ndikojnë mirëqenien e thonjve.

Ilaçe natyrale për thonjtë e brishtë

Për të shëruar thonjtë e thatë, të dobët dhe të plasaritur, këtu janë disa ilaçe natyrale:

vaj dhe limon : një ilaç jeshil që duhet të përdoret për të forcuar thonjtë është të bëni dush për rreth 10 minuta, bazuar në vaj ulliri dhe disa pika limoni. Vaji ka veti të shkëlqyera ushqyese, ndërsa limoni është i pasur me vitamina dhe së bashku veprojnë për të gjallëruar thonjtë.

vaji i pemës së çajit : nëse brishtësia e thoit shkaktohet nga një mykozë, një zgjidhje e vlefshme mund të jetë përdorimi i vajit të pemës së çajit. Të tilla si? Aplikoni disa pika direkt në thonj. Lëreni për rreth 10 minuta.

sodë buke : Një tjetër ilaç që bëni vetë është soda e bukës. Mjafton të përgatisni një përzierje me 2 lugë sodë buke, një lugë vaj ulliri dhe disa pika limoni. Përziejini gjithçka mirë dhe aplikojeni në duar, duke e mbajtur të paktën 10 minuta. Pse sodë buke? Ai forcon thonjtë e brishtë dhe gjithashtu ka një efekt zbardhues.