Stil jete

Zbuloni ushqimet që dobësojnë sistemin tuaj imunitar

Zbuloni ushqimet që dobësojnë sistemin tuaj imunitar

Sistemi imunitar është përgjegjës për të na mbrojtur nga bakteriet, viruset dhe parazitët që jetojnë në mjedisin tonë të përditshëm.


Përmes mekanizmave të tij mbrojtës, trupi parandalon hyrjen e patogjenëve ose i eliminon ato kur ato kanë hyrë në organizmin tonë.


Ka ushqime që janë në gjendje të stimulojnë përgjigjen tonë imune, të tilla si frutat, perimet, drithërat dhe bishtajoret, por ka edhe produkte, konsumi të zakonshëm të cilat na bëjnë më të prekshëm nga sëmundjet.

Këtu janë pesë nga ushqimet më të këqija për sistemin tuaj imunitar:


Buka e bardhë

Nutricionisti amerikan Josh Axe pohon se buka e bardhë, biskota, ëmbëlsira dhe produkte të tjera të bëra me miell të rafinuar ndikojnë në sistemin imunitar.

Karamelet

Një përmbledhje e studimeve të botuara nga revista Nutricioni përcaktohet se sheqeri i përpunuar në karamele rrit inflamacionin e trupit. Kjo shkakton një përgjigje të sistemit imunitar dhe rrit prodhimin e radikaleve të lira, të cilat janë molekula që mund të dëmtojnë qelizat e shëndetshme në trupat tanë.

Patatet e skuqura

Një studim i kryer nga Universiteti i Bonit tregoi se një dietë e pasur me kripë shkakton mangësi në sistemin imunitar. Studiuesit raportuan se natriumi i tepërt rrit aktivitetin e veshkave për të hequr qafe atë dhe zvogëlon përgjigjen e trupit kundër infeksioneve bakteriale.

Frutat e përpunuara

Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit thotë se çdo qenie njerëzore ka miliarda mikrobe të ngarkuara për të mbajtur funksionimin adekuat të trupit tonë. Shumica e këtyre mikroorganizmave jetojnë në zorrën e trashë dhe janë thelbësore për të tretur karbohidratet, aminoacidet dhe vitaminat. Sidoqoftë, një dietë e pasur me sheqerna mund ta ndryshojë këtë proces.

Po kështu, frutat e përpunuara shkaktojnë një dëshirë të shtuar për të konsumuar ushqime të ëmbla, konsumi i të cilave mund të ndikojë në sistemin imunitar dhe kështu të zvogëlojë mbrojtjen ndaj sëmundjeve.

Vajrat e përpunuar

Sipas Hyperbiotics, vajrat natyralë janë të shëndetshëm për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të yndyrnave, të acidit Omega 3 dhe vitaminës E. Sidoqoftë, vajrat komercialë kalojnë nëpër një proces rafinimi në të cilin ata humbin lëndët ushqyese dhe ndryshojnë strukturën e tyre molekulare.

Prandaj, ngrënia e ushqimit që është skuqur me vajra të rafinuar shkakton një prodhim të rritur të radikaleve të lira që janë në gjendje të dëmtojnë indet e trupit, të gjenerojnë inflamacion dhe ta bëjnë sistemin imunitar të prekshëm nga infeksionet.