Moti

Tabela/ Ulen ndjeshëm temperaturat, në jug rrebeshe shiu

Tabela/ Ulen ndjeshëm temperaturat, në jug rrebeshe shiu

Sipas MeteoAlb: Deri në mesditë, moti karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas herëshme, më të dendura në zonat jugore të shqipërisë. Kjo situatë atmosferike do të vijojë deri pas-mesdite KUR pritet zhvillim i vranësirave duke gjeneruar shira në zonat jugore . Herë pas here shirat do të jenë në formë rrebeshi. Në orët e vona të mbrëmjes pritet përmirësim i kushteve të motit.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme duke bërë që termometri në mëngjes të ulet në 8°C NDERSA vlera maksimale të shënohet deri në 30°C.

Era do të fryjë mesatare dhe here pas here e forte me shpejtësi mbi 50 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 5 ballë./ Tiranapost.al.