Tech

iPhone 12 tani është në shitje dhe Apple thotë se nuk ka kohë më të mirë për të blerë një

iPhone 12 tani është në shitje dhe Apple thotë se nuk ka

IPhone 12 i ri i Apple ka dalë në shitje në të gjithë botën sot dhe klientët e tij mund të marrin një celular të tillë në internet ose në dyqan.

Për të shënuar lansimin, Deirdre O'Brien, nënkryetari i Apple Retail dhe People, bëri deklaratën e çuditshme duke pretenduar se 'nuk ka qenë kurrë një kohë më e mirë për të marrë një iPhone', pavarësisht krizës ekonomike dhe pandemisë globale.

Pajisja e nivelit të lartë, e cila vjen me lidhje 5G, një kamera kryesore 12 megapiksel, një ekran 6.1 inç, skaje të sheshta dhe ekran qeramik të fortë, vjen me çmim 799 £.

Apple gjithashtu po lançon iPhone 12 Pro që do të kushtoj 999 £ dhe ka të njëjtën madhësi por përmban një aparat fotografik ekstra telephoto dhe sensor me bazë Lidar për të mbështetur realitetin e shtuar (AR), dhe një tabletë të përmirësuar iPad Air.

iPhone 12 tani është në shitje dhe Apple thotë se nuk ka

Fotot tregojnë klientët të rreshtuar jashtë Apple Store në Sidnei sot për të qenë të parët që do të marrin në duar pajisjet, të cilat do të pasohen nga iPhone 12 Mini dhe iPhone 12 Max më 13 nëntor.

IPad Air, i lançuar para iPhone 12, është gjithashtu në shitje për 599£.

iPad Air i ri ka korniza të holla, një kamerë të pasme 12MP, një ekran retinë 10,9 "(2360 x 1640) dhe një çip të ri të quajtur A14 Bionic.

Ekrani vjen plotësisht i petëzuar me mbështetje True Tone, si dhe një shtresë anti-reflektuese dhe tableti do të mundësohet nga një kabllo USB-C.

Si rezultat i këtij ekrani të bllokuar, sensori TouchID është bashkuar me butonin e energjisë dhe është zhvendosur në pjesën e sipërme të pajisjes.

iPhone 12 është i disponueshëm në të gjitha dyqanet e Apple në të gjithë botën dhe porositë e para të telefonit fillojnë gjithashtu të dorëzohen sot.

Apple ka deklaruar më herët se dita e lançimit të iPhone do të 'ndihet ndryshe' këtë vit për shkak të shpërthimit të koronavirusit, por njerëzit do të jenë në gjendje të blejnë në dyqane të sigurt.

Ky është lançimi i parë i një telefoni kryesor që kompania ka pasur që nga shpërthimi i Covid-19.