Tech

Si Apple humbi 200 miliardë dollarë brenda natës

Si Apple humbi 200 miliardë dollarë brenda natës

Aksionet e Apple kanë rënë, pas lajmeve se gjigandi i teknologjisë mund të përballet me një ndalim të pjesshëm të iPhone në Kinë.

Rënia e aksioneve përfshin 190 miliardë dollarë nga kapitalizimi i saj i tregut, që është ekuivalent me PBB-në e Hungarisë

Kina është tregu më i madh i huaj i Apple dhe gjithashtu baza globale e prodhimit të kompanisë.

Duke shtuar presionin ndaj Apple, Huawei të premten lançoi dy telefona inteligjentë të rinj: telefonin e palosshëm Mate X5 dhe smartphone Mate 60 Pro.

Seria e produkteve të reja të papritura të lançuara nga "kampioni kombëtar" i Kinës, vetëm disa ditë përpara se Apple pritet të zbulojë iPhone të rinj, po ngre shqetësimin për perspektivat e shitjeve në një nga tregjet më të mëdha të Apple.