Tech

Travel Off Path: Shqipëria qendra më e re dixhitale në Europë për 2023

Travel Off Path: Shqipëria qendra më e re dixhitale në

Një ndër faqet amerikane më në zë “Travel Off Path”, i ka kushtuar një artikull Shqipërisë, duke e vlerësuar si qëndra më e re dixhitale në Europë për vitin 2023, me një revolucion të vrullshëm në këtë sektor, që po e bën të shihet si një vend me potencial të lartë për punësim në fushën e IT-së.

Pasi u konsiderua si e keqja e Evropës për dekada me rradhë, popullariteti i Shqipërisë ka përjetuar një rritje, si qendra kryesore nomade dixhitale në kontinent për vitin 2023: Nje numër rekord punonjësish nga SHBA-ja kanë vërshuar drejt vendit dhe në këtë artikull shpjegohet arsyeja Pse?

Evropa është destinacioni i preferuar për nomadët amerikanë që kërkojnë një cilësi më të mirë të jetës dhe kulturës, veçanërisht vendet perëndimore si Spanja dhe Italia, të cilat aktualisht po përballen me krizën energjetike dhe çmimet në rritje, ndërsa vëmendja ka filluar të zhvendoset gradualisht nga Perëndimi në Lindje.

Për fat të mirë, si për punonjësit (remote), ashtu edhe për udhëtarët me buxhet, zemra e shqiptarëve ka mbetur kryesisht e mbrojtur nga trazirat e fundit ekonomike, dhe ka mbajtur një qëndrim të vendosur kundër burokracive të panevojshme të vizave.

Shqipëria po rritet me shpejtësi tronditëse

Nga të gjitha vendet evropiane që ofrojnë leje qëndrimi afatgjatë, ajo që po vjedh shfaqjen është Shqipëria, një shtet ballkanik i padëgjuar më parë, që ishte e panjohur për turistët deri në fillim të viteve ’90. Arsyeja për këtë, ishte regjimi komunist, që përfundimisht u rrëzua pasi lëvizjet pro-demokracisë përparuan në të gjithë Evropën.

Shumë pak shtetas të huaj u lejuan të hynin në Shqipëri – dhe një numër akoma më i vogël shqiptarësh u lejuan të largoheshin, pasi diktatura e mbante vendin të izoluar nga pjesa tjetër e botës. Ndërkohë, konkurrentë të tjerë mesdhetarë lulëzuan si qendra turistike, duke mos i lënë Shqipërisë asnjë alternativë veçse të përpiqej në mënyrë të pakoordinuar për të arritur modernizimin e ekonomisë së saj.

Që pas ardhjes së demokracisë, vendi ka evoluar shumë, krahasuar me dekadën e parë postkomuniste, e rrënuar nga skemat piramidale jo të besueshme, dhe anarkia e shtrirë në të gjithë vendin. Ajo mund të mos jetë aq e zhvilluar sa disa nga fqinjët e saj, përkatësisht Kroacia apo Greqia, por po ecën në një rrugë mbresëlënëse drejt rimëkëmbjes që shumë nga elita evropiane mund ta ëndërronin.

Sipas të dhënave të publikuara nga “Instat” dhe “Eurostat” dhe të përpiluara më vonë nga revista “Monitor”, gjatë vitit 2022 në Shqipëri u realizuan pothuajse 3.6 milionë qëndrime në akomodimet turistike, një rritje prej 22.8 për qind nga viti 2021, në kontrast të plotë me Bashkimin Europian, i cili ka regjistruar një ulje mesatare prej 5.6 për qind të qirave turistike, afatshkurtra apo afatgjata, gjatë kësaj periudhe.

Në thelb, Shqipëria pati rritjen më të lartë të qëndrimeve në akomodimet turistike vitin e kaluar, e ndjekur menjëherë nga Serbia (21,3%), Danimarka (12,3%), Islanda (5%) dhe Norvegjia (2,5%). Në total, 7.1 milionë shtetas të huaj vizituan Shqipërinë në vitin 2022, duke tejkaluar me 17% nivelin rekord të vitit 2019.

Pse Shqipëria papritur, u bë kaq e njohur?

Shqipëria ka qenë gjithmonë një ‘sukses i fjetur‘ që pritej të ndodhte.

Është jashtëzakonisht lirë

Ajo shtrihet në të njëjtën vijë bregdetare të Adriatikut të ndarë nga Kroacia, Mali i Zi dhe Greqia Perëndimore, drejtpërdrejt përballë Italisë dhe krenohet me të njëjtin mot dhe natyrë mesdhetare, dhe pavarësisht se është e rrethuar nga të gjitha anët nga destinacionet turistike me famë botërore, goxha të shtrenjta, ajo është jashtëzakonisht e lirë.

Duke krahasuar koston e jetesës midis kryeqyteteve kryesore në rajonin e Ballkanit, çmimet e konsumit në Tiranë janë:

5, 2% më të ulta se Beogradi, Serbi

6, 7% më të ulta se Bukureshti, Rumani

11,7% më të ulta se Sofja, Bullgari

21,7% më të ulta se Zagrebi, Kroaci

26,1% më të ulta se Ljubljana, Slloveni

32,6% më të ulta se Athina, Greqi

Të gjitha vendet e mësipërme, ndoshta me përjashtim të Kroacisë dhe Greqisë, janë të famshëm për çmimet e tyre historikisht të ulëta, megjithatë Shqipëria është edhe më e përballueshme nga vendet e listuara. Për të jetuar rehat si një nomad dixhital në Tiranë, me njëfarë niveli luksi, amerikanëve u duheshin mesatarisht 2452 dollarë në muaj.

Kjo përfshin marrjen me qira të një apartamenti të mobiluar plotësisht me vendndodhje në qendër, ngrënien e shpeshtë në restorante të nivelit të mesëm, produkte ushqimore dhe udhëtime gjatë fundjavës në vijën bregdetare të mbushur me resorte. Në Nju Jork duhen të paktën 9000 dollarë për të patur të njëjtin standard jetese ose më të lartë se ai në Shqipëri, duke shpenzuar afërsisht 70% më pak.

Zero burokraci kufitare

Përveç përballueshmërisë së kostove, Shqipëria është gjithashtu e hapur për turizmin dhe biznesin, pasi ka hequr të gjitha kërkesat e hyrjes, pjesë e masave kundër Covid-19, duke ofruar qëndrime njëvjeçare pa burokraci, psh. kur je një shtetas amerikan. Amerikanët mund të zhvendosen në Shqipëri deri në dymbëdhjetë muaj pa viza, një privilegj që nuk u jepet kanadezëve apo edhe evropianëve.

Me një politikë të relaksuar hyrjeje dhe një rrugë të lehtë drejt qëndrimit të përhershëm, nuk është për t’u habitur që shumica e nomadëve do ta renditnin Shqipërinë si vendin e tyre numër një të ëndrrave për një ‘punë’ afatgjatë.

Natyra shqiptare është e mahnitshme

Ajo po bëhet gjithnjë e më popullore për pamjen mahnitëse të peizazheve natyrore. Në veri, afër kufijve me Kosovën dhe Malin e Zi, ajo përshkohet nga Bjeshkët e Nemuna, një vargmal i gjerë i përbërë nga maja të thepisura, të mbuluara me borë, shpatet marramendëse malore dhe lugina të thella e të gjelbra.

Duke udhëtuar në jug, gjeografia ndryshon në mënyrë drastike nga alpine në bregdetare: qasja e vendit në det shkon për 280 milje midis kufirit malazez deri në Greqi, dhe mund të themi se është një nga udhëtimet më piktoreske dhe pjesët më të bukura të kryqëzimit. Rruga kufitare e Adriatikut është e rrethuar nga fshatra të çuditshëm të ndërtuar me gurë dhe fortesa të lashta historike.

Riviera Shqiptare është një nga pikat më të vlerësuara të relaksimit në Gadishullin Ballkanik. Duke u shtrirë nga qyteti modern i Vlorës deri te Saranda greko-shqiptare, multikulturore, jo shumë larg Korfuzit, ajo ofron plazhe me rërë të artë, ujëra bruz dhe zona turistike të reja që ia vlen t’i vizitoni.

Vizitoni Shqipërinë për kulturën që ofron

Së fundmi, Shqipëria po bëhet një emër i njohur në sektorin e kulturës.

Qytete si, Berati dhe Gjirokastra janë njohur nga UNESCO si vende të trashëgimisë botërore për arkitekturën e tyre osmane. Tirana është një metropol i mbushur me bunkerë të epokës komuniste. Kështjella të shumta, kala masive në majë të kodrave, kështjella me kalldrëm dhe ndërtesa mesjetare mund t’i gjeni në të gjithë vendin.

Herë pas here organizohen festivale të muzikës Pop të kryesuara nga Dua Lipa, Rita Ora dhe figura të tjera të rëndësishme të trashëgimisë shqiptare.

Pas shumë dekadash shtypjeje, skena e artit urban po lulëzon, ndërsa vihet re cilësia e artit mural në Tiranë që rivalizon ato të Belfast-it apo Berlinit.

https://www.traveloffpath.com/why-albania-is-the-best-european-country-for-american-nomads-in-2023/?fbclid=IwAR32G_q5_mujYm9U64YKV5U-my9YSTXD_qGDcPrxNTsQryiIr0QGTpURXt4