Lajme nga Bota

Treni në Belgjikë del nga shinat; Një person humb jetën dhe 20 të tjerë lëndohen

Treni në Belgjikë del nga shinat; Një person humb jetën dhe

A janë gabime njerëzore? dështime teknike? Ose kombinim i të dyjave?

Një tren me pasagjerë në Bruksel ka dalë nga shinat ku deri tani një person ka ndërruar jetë dhe 20 të tjerë janë plagosur. Ngjarja ndodhi pak më parë dhe thuhet se ekipet e shpëtimit dhe zyrtarët hekurudhorë ndodhen në vendngjarje.

 

Image result for One dead and 20 injured as train derails outside station in Belgium

Image result for Belgium train crash: Several hurt in Leuven derailment

Aksidenti ndodhi gjatë kohës kur treni po lëvizte në stacionin Leuven me një shpejtësi të ngadaltë drejt kryeqytetit ndërkohë që është bllokuar dhe pezulluar shërbimi në atë stacion.

Numri i viktimave është i paqartë. Ky nuk ështv rasti i vetëm sepse aksidentet me trenat janë vërtet shqetësuese edhe pse nuk flitet për problemin që ka sistemi hekurudhor atje.

Qershorin e kaluar të paktën tre persona u vrarë dhe nëntë u plagosën në një aksident me tren në qytetin e Hermalle-sous-Huy, pranë Liege.

Image result for june 2016 train crash in hermalle

Në shkurt të vitit 2010, 20 persona u vranë kur dy trena të udhëtarëve u përplasën në Halle, në jug-perëndim të kryeqytetit, Bruksel.

Image result for February 2010 18 died form train crash in halle