Seksi

6 gjërat që gratë kanë nevojë për një jetë të lumtur dhe të shëndetshme seksuale

6 gjërat që gratë kanë nevojë për një

A keni probleme të jeni në humor gjatë seksit ose të arrini orgazmë? Zgjidhja mund të jetë aq e thjeshtë nga sa ju e kishit imagjinuar. Më poshtë këni 6 këshilla që mund t’i ndihmojnë gratë të gëzojnë intimitet seksual.

1. Për të ditur atë që ju pëlqen dhe nuk ju pëlqen në dhomën e gjumit

Gjëja e parë që ju nevojitet për të shijuar veten në shtrat është të dini se çfarë ju pëlqen, thotë Dr. Kerner. 'Të dish kur ndihesh mirë, çfarë të ndez, çfarë të fik, stimulimi që të duhet për të kaluar nëpër procesin e zgjimit, pozicionet që të pëlqejnë 'shpjegon ai.

Gjithashtu është e rëndësishme që të jeni në gjendje t'i komunikoni këto dëshira partnerit tuaj, shton ai. 'Nëse e keni të vështirë të flisni, ndajeni atë që dëshironi në formën e një fantazie,' sugjeron Kerner.

Për shembull, ju mund t'i tregoni partnerit tuaj se keni pasur një ëndërr se si të dy ju ishit si adoleshentë. 'Përpiquni të përdorni gjuhën nxitëse, stimuluese,' thotë ai. 'Kjo do t'ju ndihmojë të çoni në atë lloj seksi që dëshironi të bëni.'

Masturbimi gjithashtu mund t'i ndihmojë gratë të mësojnë atë që u pëlqen në shtrat dhe të ndihen më të fuqizuar seksualisht.

2.Aftësia për t'u përqëndruar në momentin

Me stilin e jetës sonë ku mbizotëron stresi i lartë, është normale të shpërqendrohemi, edhe kur preferojmë të përqëndrohemi në romancë. Por veçanërisht për gratë, është e rëndësishme të përqendroheni në qëndrimin në këtë moment.

'Ju dëshironi të jeni në një vend të relaksuar ku truri juaj vërtet çaktivizohet, në mënyrë që të përjetoni zgjim të plotë dhe orgazmë,' shpjegon Kerner. Shkenca mbështet idenë se rregullimi i zhurmës mund të ndihmojë gratë të përmirësojnë jetën e tyre seksuale.

Nëse akoma e gjeni veten duke menduar më shumë për listën tuaj të detyrave dhe më pak për atë që po ndodh në dhomën e gjumit, fantazimi mund t'ju ndihmojë të përqendroheni.

'Unë mendoj se fantazia është një mënyrë vërtet e fuqishme për të mbyllur trurin tuaj të shqetësuar,' thotë Kerner. 'Duke folur me pacientet femra ndër vite, shumë fantazojnë gjatë seksit natyrshëm ose me vetëdije pikërisht për atë arsye, për të hyrë në një gjendje më të thellë zgjimi.'

3.Imazhi pozitiv i trupit dhe vetëbesimi seksual

Nëse një grua nuk ndihet mirë me trupin e saj, mund të jetë më sfiduese për të që të shijojë seksin.

Një studim i botuar në Gazetën e Mjekësisë Seksuale zbuloi se imazhi i trupit, duke përfshirë shqetësimin për peshën, gjendjen fizike, tërheqjen seksuale dhe mendimet për trupin gjatë aktivitetit seksual, parashikojnë kënaqësinë seksuale tek gratë.

Gjetjet sugjerojnë që gratë që përjetojnë kënaqësi të ulët seksuale mund të përfitojnë nga trajtimet që synojnë këto aspekte specifike të imazhit të trupit.

Në çdo rast, është e rëndësishme të kuptoni që partneri juaj nuk është duke u përqëndruar në disa kilogramë shtesë ose strijat tuaja kur jeni në shtrat së bashku. “Nuk duhet të kesh një trup perfekt për të, jini në gjendje të shijoni seksualitetin tuaj, 'thotë Kerner. Dhe partneri juaj ka të ngjarë të mendojë se dukeni perfekte ashtu siç jeni.

4. Besimi dhe siguria emocionale në marrëdhënien tuaj

Është e vështirë të kesh një jetë të kënaqshme seksuale nëse ndihesh e shkëputur nga partneri ose i shqetësuar për besnikërinë e tij.

Nëse mendoni se marrëdhënia juaj nuk po funksionon është e rëndësishme të sqaroheni me të, Për të filluar bisedën në një mënyrë jokonfrontuese, Kerner sugjeron të thuash diçka si: 'Ndihem sikur nuk jemi lidhur kohët e fundit, dhe ju jeni gjithmonë në telefonin tuaj ose duke shkruar mesazhe.

Thjesht më bën të ndihem pak i pasigurt në marrëdhënie. ' Pastaj shpjegoni se doni që marrëdhënia juaj dhe jeta seksuale të jenë përparësi sepse i vlerësoni ato.

5. Të njihni statusin e shëndetit seksual të partnerit tuaj

Askujt nuk i pëlqen pyetja e pakëndshme, 'Kur ishte hera e fundit që u testuat për SST?' Ose një diskutim rreth partnerëve të mëparshëm ose kontrollit të lindjes, por mos kini frikë të bëni pyetje në lidhje me historinë seksuale të partnerit tuaj.

Ju madje mund të vendosni një rrotullim pozitiv në diskutim, sugjeron Kerner, duke thënë diçka si: 'Unë të gjej vërtet seksi dhe jam e interesuar për një marrëdhënie me ty. Por që unë të kënaqem plotësisht, dua të flas për historitë tona seksuale.' Nëse partneri juaj nuk është i hapur për diskutim, ai ose ajo mund të mos jetë personi i duhur për ju.

6.Produktet e duhura për ta bërë seksin më të rehatshëm

Ndërsa dihet gjerësisht se gratë e një moshe të caktuar priren të përjetojnë tharje vaginale, edhe gratë më të reja mund të luftojnë me të. Për t'i bërë gjërat më komode, provoni të përdorni një lubrifikant.

Por jini të kujdesshëm për llojin që blini, sepse ka dallime kryesore midis tyre. Kerner, i cili rekomandon lubrifikantin natyral, me bazë uji Sliquid, gjithashtu thekson rëndësinë e lojës paraprake në mënyrë që të lubrifikoni natyrshëm.

'Ju mund të zgjoheni fizikisht, por jo mendërisht, ose anasjelltas, kështu që ju mund të keni nevojë t'i jepni vetes më shumë kohë për t'u nxehur,' shpjegon ai.

Tiranapost.al