Seksi

A mund të bëni seks të mirë në çdo moshë?

A mund të bëni seks të mirë në çdo moshë?

Teksa rritemi, sëmundjet, mjekimet, besimi në trup, shqetësimet e marrëdhënieve dhe dinamikat familjaret mund të ndikojnë në jetën tonë seksuale. Mjekët dhe terapistët shpjegojnë uljet dhe ngritjet që mund të hasni në çdo dekadë.

Çfarë ndodh me jetën tuaj seksuale me kalimin e moshës dhe a mund të bëni seks të mirë në çdo moshë?

"Po, por ne duhet të përcaktojmë se çfarë do të thotë në të vërtetë seksi i mirë," thotë Ammanda Major, një terapiste seksi.

“Nëse shikoni filma apo video në përgjithësi njerëzit kanë orgazma të shumta. Por për shumë njerëz, thjesht të qenit së bashku afër mund të jetë shpërblyese.”

Seksi mund të nënkuptojë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm dhe ndryshon ndërsa kalojmë nëpër jetë. “Ne duhet të kuptojmë se si trupat tanë ndryshojnë me kalimin e kohës dhe se si procesi i plakjes ndikon tek ne seksualisht.

Gjërat mund të ndryshojnë ndërsa plakemi, por ky nuk është domosdoshmërisht një lajm i keq.

Seksi në të 40-at

Ndryshime të rëndësishme në jetën tonë seksuale mund të fillojnë në këtë moshë, pasi burrat dhe gratë përjetojnë ndryshime hormonale që ndryshojnë dëshirën dhe eksitimin. Është "një ferr i një dekade", thotë Dr Angela Wright.

Tek gratë, perimenopauza mund të shkaktojë luhatje të hormoneve. “Nuk do të ndjeni eksitim në të njëjtën mënyrë sepse sasia e rrjedhjes së gjakut që shkon në zonën kur jeni të eksituar nuk është e njëjtë. Ju nuk lubrifikoni gjithashtu, kështu që seksi mund të bëhet më pak i këndshëm dhe madje i dhimbshëm. Ju mund të merrni UTI më lehtë, sepse nivelet tuaja të pH bëhen më pak acide dhe jeni më pak në gjendje të luftoni infeksionin, "thotë ajo. “Ju gjithashtu mund të jeni ende në kontracepsionin hormonal – pilula e kombinuar mund të ulë epshin sepse pastron testosteronin që qarkullon rreth sistemit tuaj.”

Një opsion për të zëvendësuar hormonet është HRT, por Wright pranon se disa gra nuk mund ta kenë ose nuk e dëshirojnë atë. “Por shumë mund të përdorin HRT vaginale, ose kremra me estrogjen, të cilat mund të bëjnë një ndryshim të madh në rehati dhe kënaqësi", thotë ajo.

Burrat mund të ndeshin fillimet e mosfunksionimit erektil dhe epshit më të ulët, me 40 për qind të atyre mbi 45 vjeç që përjetojnë nivele të ulëta të testosteronit – ose hipogonadizëm – sipas hulumtimit të botuar në revistën Frontiers in Endocrinology.

Dr David Goldmeier, thotë se kjo zakonisht lidhet me çështjet shëndetësore që ndikojnë në trupin tonë në moshën e mesme: “kolesteroli i lartë, presioni i lartë i gjakut, mbipesha dhe diabeti”.

Ndalimi i pirjes së duhanit, ushtrimet dhe ushqimi i shëndetshëm mund të ndihmojnë si fillim, pastaj mund t'i kërkoni mjekut tuaj të përshkruajë një frenues PDE5, si Viagra ose Cialis, të cilat mund të merren çdo ditë në një dozë të ulët. Kjo do të “zhbëjë disa nga ndryshimet që po ndodhin në enët e gjakut. Kjo dhe zëvendësimi i testosteronit mund të bëjnë një ndryshim vërtet të madh në funksionin dhe dëshirën seksuale”, thotë Wright.

Por nëse shihni ndonjë ndryshim në funksionin erektil, shkoni te mjeku i përgjithshëm.

Stresi gjithashtu mund të ketë një ndikim të madh në jetën tuaj seksuale, thotë Major, veçanërisht duke pasur parasysh kërkesat e zakonshme të punës, fëmijëve dhe përgjegjësive të kujdesit në këtë dekadë. “Kur jemi në ankth, kuptohet që mund të jetë e vështirë të relaksoheni dhe të futeni në atë hapësirë ku mendoni se mund të filloni ose të merrni intimitet,” thotë ajo.

Kjo mund të krijojë një cikël refuzimi ku ose ju ose partneri juaj ndiheni vazhdimisht të padëshiruar.

Seksi në të 50-at

Mosha mesatare për një grua në Britaninë e Madhe për të kaluar menopauzën, kur nuk kanë menstruacione për një vit, është 51 vjeç.

Një nga çështjet kryesore biologjike është rënia e madhe e prodhimit të estrogjenit nga vezoret, gjë që pakëson furnizimin me gjak që arrin në vaginë, duke reduktuar ndjeshmërinë, lubrifikimin dhe dëshirën, dhe potencialisht duke shkaktuar shtim në peshë që mund t'i bëjë gratë të ndihen keq me trupin e tyre.

"Ju jeni duke u plakur dhe kjo mund të ndikojë në besimin tuaj seksual," thotë Wright. “Forma e trupit tuaj mund të ndryshojë, lëkura juaj bëhet më pak e fortë".

Gratë mund të fillojnë të përjetojnë rrjedhje të fshikëzës, shton Wright.

Ajo rekomandon të vizitoni një mjek të përgjithshëm, i cili mund të përshkruajë kremra lokalë me estrogjen ose steroide. Hidratuesit vaginalë mund të ndihmojnë për ta bërë seksin më të rehatshëm dhe për të rritur rrjedhjen e gjakut. Megjithatë, jo çdo grua e përjeton menopauzën negativisht. Për disa, thotë Drury, kjo do të thotë fundi i periodave të dhimbshme dhe mund të ndihen të çliruara.

Wright thotë se mund të jetë e dobishme të flitet për seksin "mjaft të mirë", me çiftet që i kujtojnë vetes se intimiteti nuk duhet të nënkuptojë marrëdhënie të plotë. "Të gjesh kohë qëllimisht për të ushqyer atë aspekt të marrëdhënies suaj është vërtet e rëndësishme," thotë ajo.

Ndryshimet e jetës, si fëmijët që bëhen më të pavarur ose humbja e prindërve tuaj mund të veprojnë si një katalizator për rikalibrimin e jetës tuaj seksuale në çift, shton ajo. “Mund të jetë një shans për t'i kushtuar vëmendje njëri-tjetrit, por gjithashtu mund të ndriçojë atë që nuk keni bërë. Bëni një bilanc të marrëdhënies dhe zbuloni se çfarë ju mungon dhe si mund ta rigjeni atë.

Seksi në të 60-at

Vitet 60 mund të jenë një pikë kthese në vazhdën e foleve të zbrazëta, humbjes dhe daljes në pension. Shumë çifte mund të jenë të ndarë, ose të mbetur të ve dhe rikrijojnë marrëdhënie.

Lajmi i mirë, thotë Graham, është se “seksi dhe intimiteti janë ende vërtet të rëndësishme dhe cilësia nuk duhet të ndikohet negativisht”.

“Të hysh në një marrëdhënie të re ka përfitime, sepse ke shumë risi, kështu që zgjimi dhe libido janë shpesh më të larta dhe më të mira. Por mund të jetë më e vështirë për të zgjidhur problemet”, thotë Wright. "Nëse burrat nuk kanë bërë seks për një kohë të gjatë, për shkak të divorcit ose humbjes së gruas së tyre nga një sëmundje, ata mund të zbulojnë se funksioni i tyre seksual ka ndryshuar dhe është më e vështirë për të arritur dhe mbajtur një ereksion."

Kjo mund të lidhet gjithashtu me çështje shëndetësore, të tilla si diabeti ose prostata e zmadhuar, si dhe me ilaçet (dihet se antidepresantët ulin libidon si tek burrat ashtu edhe tek gratë), kështu që ia vlen të kaloni në atë që po merrni dhe të bëni ndryshime nëse është e nevojshme.

Sikleti është një pengesë e mundshme për të kërkuar ndihmë mjekësore për problemet seksuale ndërsa plakemi. Por, Wright thotë: "është thelbësore të mos ndiheni në siklet dhe të shmangni këtë çështje - është një rënie natyrale e ndjeshmërisë e lidhur me moshën që mund të ndodhë si për burrat ashtu edhe për gratë".

Medikamente si Viagra mund të bëjnë një ndryshim, shton ajo, si dhe humbja e peshës, e cila përmirëson shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe vetëvlerësimin, si dhe zvogëlon shanset e kushteve që mund të rrisin rrezikun e mosfunksionimit erektil, si diabeti dhe kolesteroli i lartë.

Shpesh është një kohë kur njerëzit duhet të përballen me probleme të cilat kanë arritur t'i shmangin për të folur, sepse ishin shumë të zënë me punë. Por dalja në pension mund të jetë një mundësi e mirë për të riekuilibruar marrëdhënien seksualisht.

Seksi në të 70-at

Të 70-at tuaja, thonë ekspertët, janë një dekadë për të zgjeruar përkufizimin e intimitetit. Një studim mbi jetën seksuale të njerëzve të moshës 50 deri në 90 vjeç, i botuar nga Cambridge University Press, arriti në përfundimin se “të jesh në gjendje të përshtatesh me një seksualitet më shqisor, me më pak fokus në seksin depërtues, mund të japë një kontribut të rëndësishëm në vazhdimin e aktiviteteve seksuale”.

“Ajo që është e rëndësishme tani janë gjëra të tilla si përqafimi, puthja, prekja e njëri-tjetrit, seksi oral, por jo domosdoshmërisht depërtues,” thotë Graham, “ndonëse disa njerëz të kësaj moshe thonë se po bëjnë seksin më të mirë të jetës së tyre”.

Pajisjet mund të ndihmojnë aty ku ngërçet, artriti ose problemet e lëvizshmërisë paraqesin pengesa. Edhe një jastëk mund të ndihmojë për të ruajtur pozicionet seksuale.

Komunikimi është jetik, thotë Wright, veçanërisht nëse një çift fle në shtretër të veçantë. “Vendosni disa pritshmëri të qarta – se është mirë të keni një përqafim, por kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se është një dritë jeshile për diçka më shumë."

Seksi në të 80-at

Një studim i publikuar në vitin 2017 raportoi se të paktën një në katër burra dhe një në 10 gra të moshës mbi 85 vjeç thanë se ishin ende seksualisht aktivë. Për më tepër, sugjeroi që njerëzit mbi 80 vjeç përjetuan më shumë afërsi emocionale gjatë seksit sesa grupmoshat më të reja.

Wright thotë se ne duhet të çstigmatizojmë seksin në këtë grupmoshë. Në të vërtetë, hulumtimi nga Linda J Waite nga Universiteti i Çikagos në vitin 2010 arriti në përfundimin se njerëzit që ishin të rinj në vitet 1960 ka të ngjarë të kenë qëndrime më liberale ndaj seksit.

Një studim holandez i vitit 2017 i njerëzve pa demencë që jetonin në komunitetet e pensionistëve zbuloi se më shumë se gjysma e atyre me partnerë ishin të përfshirë në aktivitet seksual dhe dy të tretat në kontakt fizik. Pengesa më e madhe për të qenë seksualisht aktiv në atë moshë ishte mungesa e një partneri.