Seksi

Pasioni me bazë bimore: Pse veganët bëjnë seks më të mirë

Pasioni me bazë bimore: Pse veganët bëjnë seks më

Të gjithë e dimë se ngrënia e më shumë bimëve është e mirë për ne dhe për planetin, por disa studime thonë se përfitimet e një diete vegane shtrihen edhe në jetën tonë të dashurisë.

Një studim në vitin 2020 zbuloi se 84 për qind e vegjetarianëve raportuan se ishin të kënaqur me jetën e tyre seksuale, krahasuar me vetëm 59 për qind të atyre që hanë mish. Por më e rëndësishmja - 95 për qind e pjesëmarrësve veganë thanë se ishin të kënaqur.

Pra, pse veganët pretendojnë të kenë seks më të mirë?

Mishi i kuq mund të jetë një vakt i rëndë, shpesh duke ju lënë të ndjeheni të lodhur dhe të përgjumur më pas. Ndërsa perimet bëjnë të kundërtën. Studimet sugjerojnë se ekziston një lidhje midis vitaminave B, që gjenden te disa perime, dhe prodhimit të serotoninës. Ky është një nga kimikatet në trurin tuaj që ju bën të lumtur.

“Dieta mesdhetare ka qenë prej kohësh e njohur për mbështetjen e një zemre të shëndetshme, por hulumtimet kanë treguar gjithashtu se këto përfitime mund të shtrihen në shëndetin seksual – duke reduktuar rrezikun e mosfunksionimit erektil dhe duke ruajtur funksionin seksual”, shpjegon dietologia me bazë në Londër, Lily Soutter.

“Pra, duke ngrënë më pak mish, peshk të moderuar dhe bulmet dhe duke i kushtuar vëmendje ushqimeve me bazë bimore, gjërat me siguri mund të duken mirë në dhomën e gjumit.”

Tiranapost.al