Kosova

Vijojnë protestat në Veri të Kosovës. Dy kushtet e Listës Serbe për të hyrë në zgjedhje

Vijojnë protestat në Veri të Kosovës. Dy kushtet e

Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë do të marrë pjesë në zgjedhje nëse plotësohen dy kushte: Forcat speciale të Policisë së Kosovës të tërhiqen nga veriu i Kosovës dhe të formohet Asociacioni i komunave me shumicë serbe.

Lista Serbe bojkotoi zgjedhjet lokale në Mitrovicë, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviç.

Sot nuk i njeh kryetarët e zgjedhur.

Prej ditësh, deri sot, protestat vijojnë në Veri të Kosovës. Kryetarët e sapozgjedhur nuk janë lejuar të hyjnë në komuna.

Përfaqësues të SHBA-së dhe BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak, pritet që sot dhe nesër të vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin.