Lajme nga Bota

5 demokratët që mund të zëvendësojnë Joe Biden

5 demokratët që mund të zëvendësojnë Joe Biden

Performanca e dobët e debatit të Joe Biden të enjten përhapi panik tek demokratët, të cilët tani po shqyrtojnë nëse mund ta zëvendësojnë presidentin 81-vjeçar me një kandidat më të fortë për të luftuar Donald Trump.

Pretendentët për të zëvendësuar Biden fillojnë me nënpresidenten e tij, Kamala Harris. Disa guvernatorë demokratë, duke përfshirë Gavin Newsom të Kalifornisë dhe Gretchen Whitmer të Miçiganit, janë gjithashtu në listat e aktivistëve - dhe kanë nxitur ndjenja kombëtare në muajt e fundit pavarësisht se kanë mbështetur Biden.

Guvernatorët demokratë nga shtetet tradicionalisht republikane, si Andy Beshear i Kentakit dhe Roy Cooper i Karolinës së Veriut, janë mundësi, por jo aq të forta.

Njësoj siç janë sekretari i transportit Pete Buttigieg, sekretarja e tregtisë Gina Raimondo dhe senatori i Ohajos Sherrod Brown.

Kamala Harris

Zëvendëspresidentja

5 demokratët që mund të zëvendësojnë Joe Biden

Harris do të ishte zgjedhja e parë për disa anëtarë të partisë demokratike për të zëvendësuar Biden. Por zëvendëspresidentja, 59 vjeçe, nuk është shumë më popullore se Biden, duke lënë dyshime se ajo mund të përmirësojë shanset e partisë kundër Trump.

Një ish-prokurore dhe prokurore e përgjithshme e Kalifornisë, Harris u bë gruaja e parë me origjinë nga Azia Jugore dhe e vetmja grua e dytë me ngjyrë që u zgjodh në Senatin e SHBA. Në vitin 2020, ajo u bë zëvendëspresidentja e parë femër.

Por ajo bëri disa hapa të gabuar publik në fillim të kohës së saj në Shtëpinë e Bardhë.

Mesatarja e fundit FiveThirtyEight e sondazheve kombëtare tregoi se Harris kishte miratimin e pak më shumë se 39 përqind të votuesve, ndërsa pak më pak se 50 përqind nuk e miratuan. Këto shifra janë më të mira se ato të Bidenit, gjithsesi.

Harris qëndroi pranë Bidenit pas performancës së tij të dobët në debat, duke hedhur poshtë thirrjet se ai duhet të tërhiqej. Në një intervistë për CNN, ajo pranoi se presidenti kishte një "fillim të ngadaltë" por një "përfundim të fortë".

Gavin Newsom

Guvernatori i Kalifornisë

5 demokratët që mund të zëvendësojnë Joe Biden

Ndërsa demokratët ishin në panik për kandidaturën e Biden të enjten mbrëma, guvernatori i Kalifornisë Newsom - i cili mori pjesë në debatin në Atlanta - mori një rol të njohur si avokat i plotë i presidentit. "Ju nuk i ktheni shpinën për shkak të një shfaqjeje," tha Newsom në MSNBC.

Newson ka bërë një përpjekjeje njëvjeçare për të ndërtuar një profil kombëtar dhe – shumë demokratë besojnë se pozicionohet si kandidat presidencial në 2028, ose ndoshta më herët. Kur shqetësimet për moshën e Bidenit u rritën vitin e kaluar, republikanët akuzuan publikisht Newsom për drejtimin e një fushate "hije" që do ta lejonte atë të hynte në garë nëse presidenti do të tërhiqej. Disa demokratë ranë dakord në heshtje.

Ish-kryebashkiaku 56-vjeçar i San Franciskos nuk e zbut liberalizmin e tij në Kaliforni dhe është avokat i zëshëm për kontrollin e armëve, çështjet LGBT+ dhe të drejtat e abortit. Gjatë presidencës së Trump, Newsom e shpalli Kaliforninë liderin e "rezistencës" ndaj administratës së tij.

Kolegët demokratë thonë se pengesa e tij më e madhe për lavdinë kombëtare nuk është liberalizmi i tij, por problemet e Kalifornisë: një krizë e të pastrehëve, një deficit buxhetor shumë miliardë dollarësh dhe një problem i kostos së jetesës për të cilin votuesit fajësojnë pjesërisht guvernatorin.

Ai ka kohë deri në vitin 2026, kur i mbaron mandati, për t'i kthyer gjërat në favorin e tij.

Josh Shapiro

Guvernatori i Pensilvanisë

5 demokratët që mund të zëvendësojnë Joe Biden

Josh Shapiro mposhti një kandidat të mbështetur nga Trump me më shumë se 14 pikë përqindjeje për guvernator.

Politikani 51-vjeçar, pjesë e politikës së Pensilvanisë që nga fillimi i viteve 2000, shërbeu katër mandate në Dhomën e Përfaqësuesve të shtetit dhe më vonë dy mandate si komisioner i Montgomery County.

Ai kaloi gjashtë vjet si prokuror i përgjithshëm i shtetit, duke tërhequr vëmendjen kombëtare për fitimin e një marrëveshjeje prej 1 miliard dollarësh kundër Johnson & Johnson dhe grupeve të tjera farmaceutike për rolin e tyre në epideminë e opioideve. Rizgjedhja e tij në vitin 2020 mblodhi më shumë vota se çdo politikan në historinë e Pensilvanisë – madje më shumë se Biden, i cili ishte në të njëjtën zonë.

Megjithëse i qortuar nga grupet mjedisore për mbështetjen e tij për industrinë shtetërore të gazit argjilor, dhe nga disa në të majtën progresive për mbështetjen e tij të zjarrtë për Izraelin, guvernatori ka qenë gjerësisht popullor.

Ai tërhoqi lëvdata kombëtare për trajtimin e tij të shkathët të një mbikalimi të rrëzuar të autostradës në qershor 2023, duke tejkaluar pritshmëritë duke e rikthyer rrugën në funksion në vetëm dy javë. Sipas një sondazhi të Kolegjit Franklin & Marshall nga prilli 2024, ai ka 54 për qind miratim në shtet, duke përfshirë miratimin nga 29 për qind e republikanëve të regjistruar.

Vetëm në mandatin e tij të parë si guvernator, Shapiro ka shprehur mbështetje për presidentin në detyrë, por është përplasur me të në të kaluarën për politikën mjedisore.

Gretchen Whitmer

Guvernatore e Miçiganit

5 demokratët që mund të zëvendësojnë Joe Biden

E parë prej kohësh si një pasardhëse e mundshme e Bidenit, guvernatorja e Miçiganit, Whitmer, erdhi në vëmendjen kombëtare gjatë pandemisë Covid-19, kur u grind me Shtëpinë e Bardhë të Trump për përgjigjen e dobët të shëndetit publik. Ajo më vonë dominoi titujt kombëtarë në tetor 2020, kur zyrtarët e zbatimit të ligjit zbuluan një komplot nga një grup pro-Trump për ta rrëmbyer atë. Whitmer fajësoi retorikën nxitëse të Trump.

Whitmer ka miratuar një listë progresive dëshirash, duke përfshirë legjislacionin për kontrollin e armëve dhe një projekt-ligj për energjinë e pastër – duke deklaruar se, pavarësisht se ishte në një gjendje të luhatshme, votuesit e zgjodhën atë "në atë axhendë [progresive]".

Whitmer tashmë ka lënë të kuptohet për ambiciet e saj në Shtëpinë e Bardhë, duke thënë në një fjalim një herë se ajo do të shihte votuesit "në vitin 2028". Së fundmi ajo e rishpërndau këtë postim. Ajo ka shprehur vazhdimisht mbështetjen e saj për Biden dhe ka përsëritur mbështetjen e saj përsëri në X pas debatit të së enjtes.

JB Pritzker

Guvernatori i Illinois

5 demokratët që mund të zëvendësojnë Joe Biden

Ndërsa Biden dhe Trump dolën në skenë, guvernatori i Illinois JB Pritzker postoi një varg postimesh në X në mbështetje të presidentit dhe duke sulmuar rivalin republikan. “Presidenti Biden do të mbrojë gjithmonë të drejtat riprodhuese...," ai shkroi. “Mos harroni – Donald Trump nuk është thjesht mik me Vladimir Putin. Ai dëshiron të jetë Vladimir Putin.”

Guvernatori ka qenë një zëvendësues efektiv mediatik për Biden. Tani në mandatin e tij të dytë, disa e shohin Pritzkerin si një pretendent të mundshëm presidencial.

Pasardhësi miliarder i familjes Pritzker, i cili bashkëthemeloi Hyatt Hotel Corporation, e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në politikë dhe rreth saj. Përveçse si bashkëthemelues i Pritzker Group Private Capital, menaxher asetesh dhe sipërmarrësi, ai shërbeu si kryetar i Komisionit të të Drejtave të Njeriut në Illinois dhe ishte bashkë-kryetar kombëtar i fushatës presidenciale të Hillary Clinton në 2008.

I zgjedhur për herë të parë në detyrë në vitin 2018, Pritzker ka ndjekur një axhendë progresive: ai ka rritur pagën minimale të Illinois në 15 dollarë, ka legalizuar marijuanën rekreative, ka garantuar aborte dhe kujdes gjinor dhe ka ndaluar armët.

I parë si i dashur nga disa dhe i pamëshirshëm nga të tjerët, ai ka dominuar politikën e brendshme të shtetit.

Pritzker nuk e ka përjashtuar mundësinë e një kandidimi presidencial, ku pasuria e tij personale do të ndihmonte çdo vështirësi për mbledhjen e fondeve. Kur u pyet, ai ka thënë se mundësitë që Biden të largohet nga rruga janë "të largëta" dhe ka përsëritur mbështetjen e tij për presidentin.