Lajme nga Bota

Më shumë sanksione kundër Rusisë nga Britania e Madhe

Më shumë sanksione kundër Rusisë nga Britania e Madhe

Mbretëria e Bashkuar do të vendosë më shumë sanksione kundër Rusisë, duke i ndaluar subjektet britanike të kryejnë transaksione financiare që përfshijnë Bankën Qendrore Ruse, Fondin Kombëtar të Pasurisë Ruse dhe Ministrinë e saj të Financave, tha qeveria në një deklaratë të hënën.

Londra do të vendosë sanksione të tjera këtë javë, thuhet në një deklaratë.

Grumbull sanksionesh: Veprimi ndëshkues i së hënës vjen pas sanksioneve të mëparshme britanike kundër anëtarëve të Parlamentit rus që votuan në favor të njohjes së pavarësisë së dy republikave separatiste pro-Moskës në Ukrainën lindore, dhe një sërë masash të mëparshme kundër pesë bankave ruse dhe tre individëve të pasur, njoftoi kryeministri i Britanisë së Madhe.

“Paketa jonë e sanksioneve, masat më të forta ekonomike që Britania e Madhe ka miratuar ndonjëherë kundër Rusisë, do të shkaktojë pasoja shkatërruese për presidentin Vladimir Putin dhe Rusinë”, thuhet në deklaratë.

Tiranapost.al