Lajme nga Bota

Sa ka avancuar ushtria ruse në Ukrainë?

Sa ka avancuar ushtria ruse në Ukrainë?

Forcat ruse pushtuan dy qytete të vogla në Ukrainën juglindore dhe zonën përreth një termocentralit bërthamor, raportoi të hënën agjencia e lajmeve Interfax, por ata hasën një rezistencë të ashpër në zonat e tjera.

Shpërthimet u dëgjuan para agimit të së hënës në kryeqytetin e Kievit dhe në qytetin e madh të Kharkiv, thanë autoritetet ukrainase. Por, përpjekjet e forcave tokësore ruse për të kapur qendrat kryesore urbane nuk ishin arritur, shtuan ata.

Ministria ruse e mbrojtjes, tha se forcat e saj kishin marrë nën kontroll qytetet Berdyansk dhe Enerhodar në rajonin juglindor të Zaporizhzhya të Ukrainës, si dhe zonën përreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhya, raportoi Interfax. Punimet e uzinës vazhduan normalisht, vazhduan ata.

Ukraina mohoi që centrali bërthamor të kishte rënë në duart e Rusisë, sipas agjencisë së lajmeve.

Tiranapost.al