Lajme nga Bota

Ukraina kërkon dërgesa të tjera armësh nga SHBA-të

Ukraina kërkon dërgesa të tjera armësh nga SHBA-të


Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, i tha homologut të tij amerikan se Ukraina ka nevojë për dërgesa shtesë të armëve "menjëherë".

Në një postim në Twitter, Kuleba tha: "Një bisedë telefonike produktive me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken, mbi nevojën për të vendosur sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë derisa ajo të ndalojë luftën kundër Ukrainës dhe të tërheqë forcat e saj".

"Unë theksova: Ukraina ka nevojë për dërgesa shtesë të armëve, veçanërisht për Forcën tonë Ajrore, tani," tha Kuleba.

Kryetari i Senatit të SHBA për Marrëdhëniet me Jashtë, Bob Menendez tha më herët për CNN se SHBA po ofron një "disa ndihma në Ukrainë", duke iu referuar një sërë sistemesh mbrojtëse vdekjeprurëse që po dërgohen atje.