Lajme nga Bota

Ukraina në krizë për oksigjen në spitale: Mund të mbarojë brenda 24 orëve

Ukraina në krizë për oksigjen në spitale: Mund të

Furnizimet e oksigjenit për të trajtuar pacientët e sëmurë me Covid, sëmundje të tjera kritike dhe lëndime nga lufta, janë duke u pakësuar rrezikshëm në Ukrainë, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Kamionët nuk kanë qenë në gjendje të transportojnë furnizime nga fabrikat në spitalet brenda vendit, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, që do të thotë se rezervat e disponueshme mund të mbarojnë brenda 24 orëve të ardhshme, shkruan BBC.

OBSH tha se po punon me partnerët për të bërë dërgesa urgjente përmes Polonisë.

"Situata e furnizimit me oksigjen është afër një pike shumë të rrezikshme," thanë drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus dhe Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën Hans Kluge.

OBSH deklaroi se disa fabrika prodhuese në Ukrainë po përballeshin gjithashtu me mungesë të zeolitit – një produkt kimik thelbësor, kryesisht i importuar, që nevojitet për të prodhuar oksigjen të sigurt mjekësor.

Shërbimet spitalore janë gjithashtu nën kërcënim nga mungesa e energjisë elektrike dhe energjisë elektrike.

Tiranapost.al