Nën lupën e Stela Sallakut

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Në vitet ‘60-‘90, në Amerikë mbizotëronte ideja se amerikanët ishin relativisht popull i ri. Dhe mbase ashtu ishte. Kishin dëshirë për të ndjekur modën, takat dhe çantat me lëkurë krokodili. (Marrë nga intervista e Marlene Dietrich e 1962-shit).

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Modelet e kopertinës së Vogue gjithashtu promovonin rininë, freskinë, dizajnet krejt ndryshe. Kopertina e parë e Anna Wintour kur u bë Editor-In-Chief i Vogue US (rreth 1980-tës) ishte pikërisht një modele me pak ose aspak grim, me xhinse dhe një bluzë me kryq. Mund t’ia shquaje rrudhat e lehta tek cepat e buzëve. Nuk i mbulonin as me grim dhe as me filtra. Ajo është kaq e bukur!

Kur moda ishte grua!

Si kjo zonjusha dua të jem dhe unë. Veshur me Narciso, këpucë po ashtu nga i njëjti dizajner, është diku tek të 30-tat dhe ka zyrë me pamje nga Central Park. Drejtuese e stafit prej 25 vetash, vishet me espadrilles pasdite dhe nuk zgjohet para orës 9 të dielën.

Kur moda ishte grua!

Ose si kjo veshur me kostum nga Emporio Armani, nënshkrimi thotë “copë e rehatshme”. Nuanca e mustardës është e preferuara ime, shkon me flokë brunë dhe lëkurë paksa të nxirë nga dielli i majit.

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Ndërkohë në Instagram me del përpara foto e Kim Kardashian e cila më zgjon nga imagjinata e detajuar. Ka veshur një fustan me dizajn kurriz-breshke, thonjtë dhe të gjitha aksesorët kanë të njëjtin motiv. Më kthen në realitet. Më kujton se sot Vogue nuk është ashtu siç do e doja unë. Se revistat sot promovojnë gratë si objekte. Si vazo humane, filtruar dhe tërhequr nga të gjitha anët. Jo që nuk i shquan më poret, por nuk duhen më as mimikat e buzëqeshjet.

Kur moda ishte grua!

Në këtë pikë jam dakort me francezët kur thonë, çdo gjë që nuk është perfekte, e duam. E mbajmë. E reklamojmë. (Marrë nga intervista e Camille Charriere).

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Kur moda ishte grua!

Të jem e sinqertë me ju, shkurt, qartë dhe pastër, fustani i Kim më vret sytë.